Haber Bankam

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? 2018 Şartları Nelerdir?

65 yaş aylığı almak için ne yapmalı? 65 yaş aylığı için başvuru şartları.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? 2018 Şartları Nelerdir?
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

65 yaşında bulunan ve bundan önceki dönemlerde herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamış kişiler için 65 yaş aylığı alınabiliyor. Daha önceki zamanlarda hiçbir güvencesi olmamış aileler bu konudan yararlanabiliyordu. Şimdilerde yapılan çalışmalarla birlikte kişilerin çocukları hesaba katılmadan sadece eşleriyle birlikte bir hesaba gidiliyor. Bu şekilde yapılan hesaba göre 65 Yaş aylığının bağlanması bir zaman sonra mümkün oluyor. Bu tanıma uyan kişiler aşağıdaki durumları dikkate alarak kimlerin şu anda var olan 65 yaş aylığından alabileceğini görebilir.

65 Yaş Aylığını Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

 • 65 yaşını geçmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 • Bağ-kur, Sosyal Güvenlik Kurumu veya emekli sandığı gibi yerlerden gelecek bir geliri olmayan kişiler
 • Bu kurumlara bağlı olarak düzenli bir şekilde prim ödemeyen kişiler
 • Yoksulluk sınırının altında bulunduğu tespit edilen 65 yaşını doldurmuş kişiler bu olanaktan faydalanabilirler.

65 Yaş Aylığı Başvuruları Nereye Yapılır?

65 yaş aylığı için başvuruda bulunacak kişiler, Sosyal Güvenlik kurumu il müdürlüğü üzerinden veya ikametlerinin bulunduğu ilçenin mal müdürlüğü aracılığıyla bu işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirler. Başvuru yapıldıktan sonra ilgili kurum tarafından kişi hakkında detaylı bir inceleme süreci başlamış olacaktır. Yapılan detaylı araştırmanın hemen sonrasında, kişinin 65 yaş aylığını hak edip etmediği ortaya çıkar. Eğer kişi için 65 yaş aylığı kesin olarak gerekli görülürse, o zaman muhtaçlığı tespit edilen kişinin başvuru evrakı genel müdürlüğe yönlendirilerek bu şekilde gerekli işlemler başlatılmış olur. Daha sonraki zamanlarda ise, kişinin aylık olarak yardım alabilmesi mümkün olacaktır. Yapılan araştırmalar son derece titiz bir şekilde yönetilmektedir. Bu nedenle sonuçların gelmesi biraz zaman alabilir. Özellikle kişilerin herhangi bir mal varlığının bulunup bulunmaması, herhangi bir yerden gelirin olup olmadığı vs. gibi tüm konular en ince ayrıntısına kadar incelenir. Eğer bir konu buna engel oluyorsa, kişinin bu maaş türünü alabilmesi mümkün olmayacaktır.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

Başvuruda Gerekli Belgeler:

2022 sayılı kanunun belirttiğine göre, bu alana başvuruda bulunmak isteyen kişilerin bazı evraklara lazım olması lazımdır. 2018 yılında kişilerin başvuru için kesin olarak bulundurması gereken evraklar ise şu şekilde sıralanır:

 • Başvuru yapılacak kurumdan alınacak başvuru formu
 • Muhtarlık üzerinden alınacak ikamet adresi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus örneği

Başvuru Konusunda İzlenmesi Gereken AdımlarBu alanda daha rahat ve hızlı bir şekilde hareket edebilmek için, bazı adımlar belirlenmiştir. Bunlar dikkate alındıktan sonra, kişilerin hızlı bir halde başvurusunu gerçekleştirmesi mümkün hale gelir. 65 yaş aylığı almak isteyen kişiler ilk olarak ilgili defterdarlık veya mal müdürlükleri üzerinden, başvuruyu gerçekleştirebilmek adına, gerekli olan belgeleri almalıdır. Daha sonra ilçe idare kurulu veya il idare kurulu üzerinden, kişiye muhtaçlık kararının verildiğine dair ilgili belgenin teslim alınması lazımdır. Bu belgeler tamamlandıktan sonra, yapılması gereken şey ise bunların elden teslimini yapmaktır. Bunun için izlenmesi gereken adım ise, belgelerin hazırlanarak doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürülüğüne ulaşmak olmalıdır. Daha sonra bu kurum sizler için gerekli olan incelemelere başlatarak, bu aylığı alıp alamayacağınızı tam olarak ortaya çıkarmış olur. Eğer 65 aylığı için muhtaç durumunda olan kişi, başvuruyu belirli nedenler üzerine gerçekleştiremiyorsa o zaman vasilik kararı ile birlikte başka kişilerde bu başvuruyu gerçekleştirebilir. Mahkeme yazısıyla birlikte bu şekilde ilgili kurumları ziyaret etmek yeterli olacaktır.

65 Yaş Aylığı Konusunda Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Kişilerin bu sistemden yararlanabilmesi için öncelikle dikkat etmesi gereken bazı adımlar bulunuyor bunlara dikkat edildiği takdirde kişilerin bu alanda zaman kazanabilmesi ve daha rahat hareket edebilmesi mümkün olacaktır.

 • İlgili tüm belgelerin makamlara gidilerek onaylatılması şarttır
 • Başvuru öncesinde sizden istenen belgelerin tam ve eksiksiz bir şekilde doğru olduğuna yüzde yüz emin olmalısınız.
 • Başvurunun gerçekleşmesine mani olacak durumlara sahip olup olmadığınızı son bir kez daha kontrol etmelisiniz.
 • Başvuruda aylık işlemin doğru olup olmadığına göz gezdirmelisiniz.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

Konu hakkında en çok merak edilen detaylardan biride 65 yaş aylığı ne kadar sorusu oluyor. Meclis tarafından belirlenen yeni kanuna göre, bu aylığın asgari ücret baz alınarak ödenmesine karar verildi. Asgari ücretin 3/1’i oranında olan 65 aylığı bu nedenle 784,64 TL olarak açıklanmış oldu. Ocak 2018 tarihi ile maaş bu şekilde olurken, Temmuz 2018 tarihinde bu alanda artışların yaşanması bekleniyor. Temmuz 2018 tarihine geldiğimizde ise, bu kişilerin aylık olarak 812,10 TL alması mümkün olacak. Aynı zamanda kişinin hem 65 yaş aylığına uygun, hem de %70 oranında engelli olduğu tespit edilirse, verilen maaş 3 katına çıkmış olacak.

65 yaş aylığı alacak kişiler ilk maaşlarını T.C Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla alabilirler. Bu ilk ödeme için geçerli olacaktır. İlk ödemeden sonraki ödemeler ise, PTT şubeleri vasıtasıyla yapılır.

Yaşlılık Aylığı İçin Sorgulama Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı sorgulama işlemleri, özellikle bu konuyla ilişkin vatandaşların en çok dile getirdiği konulardan biridir. Bu sorgulamayı gerçekleştirebilmek için, tek yapılması gereken şey e-devlet sistemine giriş yapmaktır. Eğer e-devlet’e giriş yapmanızı sağlayacak şifreniz henüz yoksa, bu şifreyi tüm PTT şubelerinden 2 lira ücretle anında alabilirsiniz. Daha sonra almış olduğunuz şifre ve T.C kimlik numarasıyla birlikte e-devlet sistemine giriş yapmalı ve 65 yaş sorgulama hizmetine girmelisiniz. Açılan sayfada sorgulama işleminin tüm sonuçlarını yalnızca saniyeler içinde yapabilirsiniz.

Kimler 65 Yaş Aylığından Yararlanamaz?

Bu sistemde başvurunuzun kesin bir şekilde kabul edilebilmesi için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Eğer saydığımız şekilde bir duruma sahipseniz kesinlikle bu sistemden faydalanmanız mümkün olmayacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden dul ve yetim aylığı alan kişiler 65 aylık aylığı alamazlar. Bunun yanında şu anda aktif olarak çalıştığınız bir yer varsa bu kişilerin 65 yaş aylığından yararlanması mümkün olmayacaktır. Öte yandan yoksulluk sınırı kavramı da bu alanda oldukça önemli bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Eğer yoksulluk sınırının üstünde olarak bir sayı görülüyorsa kişilerin sistemden faydalanması yine mümkün olmayacaktır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ