Haber Bankam

6 ay içinde borcunu ödeyen 2017 sicil affından yararlanacak

2017 Yılında Yürülüğe Girecek olan Kredi Sicil Affı Yasa Tasarısı Mecliste kabul edildi. Buna göre 6 ay içinde borcunu ödeyen 2017 sicil affından yararlanacak. Borcun tamamının ödenmesi veya yapılandırılması şart olacak. Borçlular kredi çektikleri bankalara yapılandırma için başvurabilecekler. İşte ayrıntılar..

6 ay içinde borcunu ödeyen 2017 sicil affından yararlanacak
 • 1 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

2017 yılında Esnaf ve diğer vatandaşlarımızın faydalanacağı Kredi Sicil Affı 2016 Yasa Tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisinde 18 OCAK 2017 tarihinde kabul edildi. Buna göre 6 ay içinde borcunu ödeyen 2017 sicil affından yararlanacak. Bankalara borcu olan vatandaşlar bu süre içerisinde borcunu ödemek için başvuruda bulunabilecek.

6 AY İÇİNDE SİCİLİ TEMİZLEME ŞARTI

Esnaf ve sanatkarın aylardır beklediği düzenleme yürürlüğe girdi. Yasa tasarısı kapsamında 6 ay içinde borcunu ödeyen esnaf kara listeden çıkarılacak ve kredi sicili temizlenecek.

Milyonlarca kişinin umutla beklediği tasarının müjdesini Sayın Bakan Bülent Tüfekci verdi. Twitter hesabından yapılan bildiriye göre, sayın Tüfenkci  Bankaların kara listesine giren vatandaşlarımız için sicil affı yasa tasarısının ve yatırımcılar için harç ve vergi muafiyeti getiren tasarının Türkiye Büyük Millet Meclisince onaylandığını müjdeledi ve Hayırlı olsun dileklerini bildirdi.

SİCİL AFFI YASA TASARISINDAN KİMLER YARARLANACAK

Tasarının Resmi Gazete’de yayımlandığı gün, o tarihe kadar yapılan borçlar için, gerçek ve tüzel kişilerin, banka ve kredi kartı borçları nedeniyle düşmüş oldukları kara liste durumları için geçerli olacak ve bu durumda olan tüm vatandaşlarımız yararlanabilecek

SİCİL AFFI YASA TASARISININ ŞARTLARI NELER OLACAK?

 1. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce ki borcu nedeniyle sicili bozulan vatandaşların, kara listeye düşmelerine neden olan borçlarının TAMAMINI altı ay (6) içinde ödemeleri birinci şart olarak belirtildi.
 2. Borcun tamamını ödeyemeyenler içinse, bankalara olan borçlarının, banka tarafından yapılandırılması ve yapılandırma sonucunda kalan borcun tamamının taksitlendirilmesi sonucunda başvuru sahibi vatandaş kara listeden çıkarılacak ve sicili temizlenecek.


Devlet kredi kartı ve bireysel finansman borçluları için herhangi bir bütçe ödeneği ayırarak, borçları kapatmayı taahhüt etmez iken, sadece borcunu ödemek için iyi niyetli davranan ve borcun ödenmesi için başvuru yapan kişilerin yararlanabileceği bir sicil affı yasası ortaya düzenledi.

Sicili bozuk olduğu için, bankalardan kredi çekemeyen ve bu sebeple, tefecilerin eline düşen, yüksek faiz oranları ile kredi çekmek zorunda kalan vatandaş, bu uygulama ile 5 yıllık sicil temizleme süresine maruz kalmaksızın kara listeden çıkacak ve borcunu ödeyerek ekonomik açıdan rahatlayacak.

KOSGEB’in 2017 yılında vereceği  sıfır faizli krediden sicili bozuk olduğu için faydalanamayan vatandaşımız ise, yine bu uygulama ile borcunun temizlenmesini müteakiben  Sıfır Faizli 2017 KOSGEB Kredisi çekebilecek. 3-5 bankaya veya finans kuruluşuna birden borcu olan esnaf ve vatandaşın, kara listeden çıkabilmesi için borçlu olduğu herhangi bir bankaya başvurarak, kara listede olmasına sebep olan asıl borcu tespit etmesi gerekiyor.

Henüz ödeme tarihi gelmemiş olan herhangi bir borç için sicil notu düşürülmez iken, kısıtlı ödeme imkanlarına sahip olan vatandaşların bu hususa dikkat etmeleri öneriliyor.

2017 yılında uygulamaya girecek olan diğer ekonomi başlıkları ise şöyle;

*Bağ-kur’lu Esnafa Emzirme Parası Ödenecek,

*Devletin 2017 Yılı Hibe ve Faizsiz Kredi Takvimi Güncellendi

*Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılacak? 2017 Şartları

*İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş Verilecek

*Büyükannelere 400 Lira Maaş Başvuruları 2017’de Başlayacak

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. musta dedi ki:

  150 gün ceza evinde kaldım dolayısıyle kredi kartlarım takibe başlamış çıktığımda borcumu ödedim ancak kredi
  kullanamıyorum bir yıl geçti hala kredi kullanamıyorum,

BİR YORUM YAZ