Haber Bankam

50 bin lira Faizsiz KOSGEB Kredisi Kobi’lere Can Suyu Oldu

Kosgeb 2016 yılına göre %10 daha yüksek bir bütçe ile 2017 desteklerine başladı ve dur durak bilmiyor. 2016 yılında Esnafa sıfır faizli KOSGEB kredisi Esnafımıza can suyu olurken, 2017 yılında yeniden verilmesi planlanıyor. İşte detaylar..

50 bin lira Faizsiz KOSGEB Kredisi Kobi’lere Can Suyu Oldu
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Bilindiği üzere 2016 yılının son ayında işletmelere  verilen 50 bin lira faizsiz Kosgeb kredisi 15 bin esnafımıza can suyu olmuştur. Piyasalardaki nakit sıkıntısından dolayı verilmesi planlanan bu krediye başvuru sayısının yüksek olması ne kadar çok ihtiyaç duyulduğunun bir kanıtı niteliğindedir. 19 Aralık 2016 tarihinde bu krediye başvurular başlatılmış ve başvuru süresi çok kısı tutulmuştur. Bu krediye başvurunun bu kadar kısa tutulmasının nedeni ise bu kredinin faiz masraflarını karşılayacak olan bütçenin 2016 yılından ayrıldığı için yıl sonu gelmeden işlemlerin tamamlanması gerektiğinden dolayıdır. Bu yüzden 3 gün içerisinde bu krediye başvuru yapmak zorunda kalan işletmeler Kosgeb Müdürlüklerinde uzun kuyruklar oluşmasına ve sistemin zaman zaman kilitlenmesine neden olmuşlardır. Bu kredi imkanından yararlanmak isteyen işletmelerin Kosgeb veri tabanına kayıt yaptırmış olmaları ve beyannamelerini güncellemiş olmaları gerekmektedir. İşletme sahiplerinin 2017 yılında bu tür sorunlar ile karşılaşmaması için kosgeb veri tabanına kayıt işlemlerini yaptırmaları ve bulundukları döneme ait beyannamelerini sürekli olarak güncel tutmaları gerekmektedir.

Sıfır Faizli Esnaf Kredisinden Kaç İşletme Yararlandı?

Faiz masrafları kosgeb tarafından finanse edilen bu krediye başvuru süresinin kısa olmasına rağmen yaklaşık olarak 245 bin işletme başvuru alınmıştır. Başvurulara bu kadar çok talep olacağı beklenmemek ile birlikte geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili bir açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım faizsiz esnaf kredisine başvuru yapan işletmelerin şartları taşıması halinde tamamına 2017 yılı içerisinde aynı şartlar altında tekrar kredi uygulamasına gidileceğini bildirmiştir. Başvuru yapan 245 bin işletme arasında belirlenen  kontenjan ve diğer kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda bu kredi imkanından 15 bin işletme faydalanmıştır.2017 Yılında Yeniden Verilecek!

Bu kredi uygulamasına 2017 yılında da devam edileceğinin müjdesinin verilmesinden sonra bu krediye başvuru yapmak isteyenlere yardımcı olması adına 50 bin lira faizsiz kosgeb esnaf kredisine nasıl başvuru yapacağınızı kısaca açıklamak istiyorum. Bu kredi kosgeb üzerinden verildiği için işletmelerin kosgeb veri tabanına kayıtlı bir işletme olması gerekmektedir. Bu işlemi www.kosgeb.gov.tr adresinden kısa bir vaktinizi ayırarak yapabilirsiniz. Kosgeb veri tabanına kayıt yaptıran işletmelerin yapması gereken bir diğer önemli konu ise bulundukları dönem içerisindeki beyannamelerini güncellemeleri yapmaları gerekmektedir. 2017 yılında hibe destek ve teşvikler durmak bilmiyor. Bu işlemleri yapan işletmeler kosgeb’in internet sayfasında bulunan kredi başvuru sayfasından faizsiz esnaf kredisi başvuru işlemlerini yaparak bu krediye başvuru yapabilirler. Bilindiği üzere kosgeb tarafından değerlendirilen kredi başvurularının sonuçlanması ile kredi almaya hak kazanan işletme sahipleri bu krediye kosgeb’in anlaşma yapmış olduğu 9 bankadan bir tanesine başvuru yaparak talep edebilirler. Bu krediye onay vermesi bir ön onay niteliğinde olup krediyi alıp alamayacağınız bankanın kendi kredi değerlendirme sonuçlarına göre belirlenmektedir.

2017 Yılında Verilecek Olan Kredi İçin Şimdiden Hazırlık Yapılmalı

50 bin lira faizsiz ilk yıl ödemesiz olmak koşulu ile 3 aylık ödeme takvimi ile toplamda 3 yıl vadesi olan faizsiz esnaf kredisine 2016 yılında yapılan başvurularını çok yüksek olmasına kayıtsız kalmayan bakanlık 2017 yılında daha büyük bir bütçe ayırarak  geçtiğimiz yıl 15 bin kişiye verilen bu krediyi daha çok işletmeye vermek istediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca Başbakan Binali Yıldırımın bu krediye başvuru yapan 245 bin işletmeden şartları uygun olanlarına verileceğini belirtmesi 2017 yılında aynı şartlar ile bu krediyi daha fazla sayıda işletmemize verileceğinin sinyalini vermektedir. Geçtiğimiz sene verilen 50 bin lira Faizsiz KOSGEB Kredisi için çok kısa bir sürenin verildiğinden başvuru işlemlerini yapamayan binlerce esnafımızın 2017 yılında da aynı sıkıntıyı yaşamaması için kosgeb veri tabanı kaydını ve beyanname güncelleme işlemlerin hemen yaptırmalarını tavsiye ediliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ