Haber Bankam

300 Koyun Projesi Başvuru Şartları Nelerdir? Gerekli Evraklar!

300 Koyun Projesi Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur? Hangi illere köye dönüş hibesi verilecek? Başvuru formu tarim.gov.tr de mevcut mu? Köye otranlara veya hayvanı olanlara verilecek mi? Köye dönüş 300 koyun desteği şartları nelerdir? tüm detaylar haberbankam.com ‘da..

300 Koyun Projesi Başvuru Şartları Nelerdir? Gerekli Evraklar!
 • 1 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 oy, Ortalama: 4,20 out of 5)
  Loading...

Ülkemizde son yıllarda hayvancılıkta büyük ilerlemeler yaşanmaktadır. Köylerden şehirlere göçen halkımızın tekrar köye dönmesi için çeşitli teşvikler verilmektedir. Bu kapsamda hem köyleri canlandırmak hem de hayvancılığa destek olmak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca birçok projeye imza atılıyor. Devlet 2018 yılında göç ettiği köyüne geri dönen vatandaşımıza asgari ücret ve sigorta yapılarak hayvan verileceği müjdesini verdi. 2018 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca her aileye 300 damızlık koyun vermeyi planlıyor. Peki başvurular ne zaman ve nereye yapılacak? şartlar nelerdir, başvurular ne zaman başlayacak, Teşvikten yararlanmak istiyor iseniz, aradığınız tüm yanıtlar haberimizde..

300 küçükbaş hayvan ve asgari ücret maaş videosu

Her Aileye 300 Tane Damızlık Koyun Projesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca köye dönüş yapan çiftçilere destek olmak amacıyla her aileye 300 koyun, asgari ücret ve sigorta desteği vereceğini bildirdi. Bu teşvik sayesinde köye dönen vatandaş iş sahibi olacak ve hayvancılık kalkınacak. Bakanlık bu projeye kendi işinin patronu ol. adını verdi. Şehir hayatına ayak uyduramayan ve para kazanmak isteyen vatandaşlarımız köylerine dönüş yaparak bu hibe desteğine başvuru yapabilecek. Köyüne dönmek isteyen vatandaşlar, nereye nasıl başvuru yapacaklar? Ayrıntıları inceleyelim.

300 koyun başvuru tarihleri

300 Koyun Hibe Almak İçin Aranılan Şartlar Neler?

 • T.c. vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Son 5 sene içerisinde devletten hayvancılık hibesi almamış olmak,
 • Başvuru esnasında SGK kayıtlı olarak başka bir işyerinde çalışmıyor olmak,
 • Esnaf veya vergi kayıtlı tacir olmamak,
 • Talep ettiği koyun miktarını karşılayabilecek miktarda tarlaya sahip olmak,
 • Hayvanların bakımı için yeterli büyüklükte ahıra sahip olmak,
 • Daha önce hayvan hibelerinde Devlete borçlu olmamak ve sicilinizin temiz olması,
 • Eşinizin de sigortalı bir işte SGK olarak fabrika da çalışmıyor olması gerekir.

Çiftçiye 300 Koyun Hibe Desteği İçin İstenen Belgeler Hangileri?

 • Resmi kimlik belgesi fotokopisi ya da ehliyet, gibi kimlik yerine geçer belge
 • SGK’ dan alınacak Geçmiş sigorta dokümanın bulunduğu doküman
 • İpotek altına alınacak köyde ki araziye ait tapu evrakı
 • ÇKS belgesi aslı (kayıt mecburidir)
 • İpotek altına alınacak diğer taşınmazlara ait belgeler
 • SGK’dan alınacak sizin ve eşinizin çalışmıyor belgesi
 • Esnaf olmadığınızı belirten vergi dairesinden alınacak evrak.
 • Okur yazarlık belgesi veya diploma fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünden alınan ikametgah belgesi
 • Bu destek projesinde Bakanlığın talep edeceği diğer belgeler


Gerekli evraklar listesi

Kendi İşinin Patronu Ol Projesi Kimleri Kapsıyor

Ülkemizde hayvancılığın büyütülmesini amaçlayan bu proje ile küçükbaş ve büyükbaş et ithalatının durdurulmasını ve köye dönüş yapan gençlerimizi iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Çiftçilerimize başlangıç sermayesi olarak için 300 adet damızlık koyun dağıtılacak. Vatandaş 300 koyunu alırken sadece arazisini ipotek ettirecek ve belirli sürede hayvanları ile ilgilenecek. Çiftçinin başka bir sorumluluğu bulunmayacak. Devlet hayvanlara bakan kişiye sigorta yapacak ve asgari ücret ödeyecek. Fırsatlar bununla sınırlı değil, küçükbaş hayvanlarınızın hasta olması durumunda ve aşı gibi veteriner giderlerini de devlet destekleyecek. Hatta koyunlarınız için yem ve ilaçları da proje kapsamında ödeyecek. Bu proje şehir hayatında başka bir kişinin işletmesinde çalışmak istemeyen, köyünün özlemini duyan ve kendi işini kurarak patron olmak isteyen tüm vatandaşlarımızın bir ipotek karşılığında sahip olabileceği bir teşvik projesidir.

köye dönüş projesi 300 koyun desteği şartları

Geri Ödemeler Nasıl Olacak?

Koyunların geri ödemesi kuzuların satılma döneminde yapılacak. Devletin verdiği 300 koyun bir yıl içerisinde 2 kere kuzuluyor.  300 yavru verdiğini düşünerek bu hayvanları tekrardan devlete satarak koyun  borcunuzun bir kısmını buradan temin edebilirsiniz. Çiftçi bu ödemeyi gerçekleştirdiği esnada aylık geliri asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde bir hesaplama yapılacak. Kısa bir hesaplama yapmak gerekirse 300 koyun yılda 300 kuzu kuzulasa bu kuzular içinden 210 bin TL. para kazanılabilir. Senede 2 kez kuzuladıklarını varsayar isek 420 bin TL. para kazanılabilir. Bakanlık bununla birlikte 300 koyunun 150 veya 200 tanesini devlete borcu karşılığı veren çiftçinin elinde kalan kuzular içinde destek vermeyi sürdürecektir. Erkek kuzular kesim için gönderilebilecektir.  Çiftçi bir kaç yıl içerisinde kuzuların geliri ile Devlete olan tüm borcunu ödeyebileceği gibi kısa sürede büyük bir küçükbaş hayvan sürüsüne sahip olacaktır.

Başvurular Ne Zaman Başlayacak Nereye Yapılacak?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Eşref Fakıbaba tarafından yapılan açıklamalar sonrasında proje başvuru formları ve rehberi hazırlanacak ve Resmi Gazete’de yayımlanacak. Şuan için Sayın Fakıbaba sadece projenin kaba taslak halini açıkladı. Köye dönüş 300 koyun hibe başvuru tarihi hakkında sayın Fakıbaba net bir açıklamada bulunmadı. Fakat bazı uzmanlar tarafından hayvanların bir kaç ay sonra kuzulacağı değerlendirildiğinde yaz dönemi teslimata ayrılırsa, başvurların Nisan ayı gibi alınacağı değerlendiriliyor. 300 koyun karşılığında ipotek edecek tarlası ve arsası olmayan çiftçilerimiz ise yine 2018 yılında başlayacak olan genç çiftçi projesine başvuruda bulunabilecekler.

300 koyun başvuru şartları 2018 köye dönüş projesi

Şehir hayatından sıkılan ve köye dönerek bildiği mesleği yapmak isteyen çiftçilerimiz için bu teşvik projesinin müthiş bir proje olduğunu söylemeden edemeyeceğiz. Sayın Fakıbaba’nın da belirttiği üzere büyük şehirlerde temizlik işleri ile uğraşan vatandaşımız bu proje sayesinde kendi işinin patronu olacak ve kısa sürede büyük bir hayvan sürüsüne sahip olacaktır. Bu projeye ilaveten 1 milyon düve projesi de gerçekleştiği taktirde 2019 yılı sonuna kadar büyük bir yol katetmiş olunacak ve dışarıdan et ithal eden ülkemiz, belkide et ihracatına başlayacaktır.

Son 3 yıldır çiftçilerimize verilen hayvancılık teşvikleri, esnaf destekleri ve benzeri hibelerin ekonomiye olan katkıları devlet etmektedir. Köye dönüş 300 koyun başvuru rehberi yayınlandığında ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz. Yine proje hakkında anlık bilgi almak için Facebook sayfamızı takip ediniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. İsmail Abi dedi ki:

  Benim arazim evim yok neden banada vermiyorsunuz

BİR YORUM YAZ