Haber Bankam

300 Koyun Başvuru Şartları Kesinleşti!

300 Koyun Başvuru Şartları Kesinleşti!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 3,50 out of 5)
    Loading...

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ÇİFTÇİLERİMİZ MİLLETİN EVİNDE CUMHURBAŞKANIMIZ İLE BULUŞUYOR PROGRAMINDA YAPTIĞI KONUŞMA Şöyle..

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Şubat 2018 tarihinde yaptığı konuşmasında yer alan Genel Müdürlüğümüzce yürütülen 300 Koyun Projesi’ne ilişkin bölüm:

“Değerli kardeşlerim; elbette bunlarla yetinmeyecek, çok daha ilerisini hedefleyeceğiz. Belki de rekabetin en yoğun olduğu sektörlerin başında biliyorsunuz tarım geliyor, ülkemizin ve siz değerli çiftçilerimizin başarı çıtasını sürekli yukarıya taşıması gerekiyor. Bizler devlet olarak daima sizlerin yanında olmayı sürdüreceğiz.

Nitekim tarım ve hayvancılık alanında yeni bir dönemin kapılarını aralayacağını düşündüğüm bir projeyi bugün hayata geçiriyoruz. Ülkemizde hayvan yetiştiriciliğini geliştirmek, damızlık koyun ve sığır sayısını artırmak ve kırmızı et ihtiyacının karşılamasına önemli katkı sağlamak üzere inşallah bugün önemli bir adım atıyoruz.

Bu projeyle talep eden tarım kredi kooperatifleri üyesi yetiştiricilerimize TİGEM aracılığıyla Ziraat Bankasından kredi kullandırarak 300 başa kadar damızlık koyunu ve yemini temin ediyoruz.

Üreticinin bakım, hizmet bedeli ve sigortasını avans olarak ödüyor, doğacak kuzulara da alım garantisi veriyoruz; iyi mi? Bak ona göre ha bunlara evlatlarınız gibi bakacaksınız, ona göre de bunları yetiştireceksiniz. Yetiştiriciye verilen avansları da üreticilerden alınacak kuzuların bedellerinden ne yapacağız, mahsup edeceğiz.

Sığır yetiştiriciliğini geliştirmek, damızlık sağır sayısını artırmak ve kırmızı et ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak üzere ise Ziraat Bankası kanalıyla yetiştiricilerimize hayvan ve yem temini için yüzde 10 sübvansiyonlu kredi sağlıyoruz. Hüseyin Efendi, ona göre, bak çok çalışacaksın.

Tarım kredi kooperatifleri aracılığıyla damızlık düve veriyor, bu düvelerin koyunlarda olduğu gibi veterinerlik, aşı ve küpe hizmetlerini bedelsiz karşılıyoruz.

Ayrıca, TARSİM sigortasının yetiştiriciye düşen kısmını devletin ödemisin sağlıyor, yetiştiricimizi sosyal güvence kapsamına alıyoruz.

Yetiştiricimiz kredi borcunu ilk 2 yılı geri ödemesiz, bak bu kıyağı da unutmayın ha, 7 yılda bankaya ödüyor, tamam.  Böylece hem başlangıçta imkan sağlayarak, hem de üretime alım garantisi vererek hayvancılıkta yepyeni bir dönemin kapılarını aralıyoruz.

Diğer taraftan, her köy bir işletme mantığı ile bitki üretimine de farklı bir vizyon kazandırıyoruz.Tarım kredi kooperatifleri aracılığıyla üreticilerimizin girdi teminlerini kolaylaştırıyor, elde ettikleri ürünlere yine alım garantisi veriyoruz. Böylece inşallah Bakanlık ve çiftçinin üretimin her aşamasında birlikte hareket ettiği, koordineli çalıştığı bir sistemi hayata geçiriyoruz.

Girdi teminiyle çiftçilerimizin ekim sezonu öncesindeki finans problemini çözünüyor, aracılara olan bağımlılığı azaltıyoruz.

Ayrıca, bizim en önemli geleneklerimizden olan imece sistemini, yani çiftçilerin kendi aralarında birlikte çalışma kültürünü ne yapacağız?  Geliştireceğiz.

Tüm bu yeni hizmetlerin hayırlı olmasını diliyorum.

Değerli kardeşlerim; son 15 yıldır olduğu gibi önümüzdeki süreçte de sizlerin yanında olmaya, çiftçilerimizi tüm gücümüzle desteklemeye devam edeceğiz. Biz sizlere güveniyoruz, biz toprağına gözü gibi bakan, gerektiğinde vatanı için varını, yoğunu ortaya koyan siz çiftçi kardeşlerimize inanıyoruz. Biz el ele verdiğimiz zaman evvel Allah üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir yükün, hiçbir sorunun olmadığının bilincindeyiz. Daha güçlü bir tarım sektörü ve daha güçlü bir Türkiye için omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah hep birlikte ülkemizi 2023 hedefleriyle, 2053 ve 2071 vizyonlarına kavuşturacak hamleleri gerçekleştireceğiz.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, bir kez daha emekleriniz, gayretleriniz, fedakarlıklarınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum.

Açıkladığımız yeni teşvik sisteminin siz çiftçi kardeşlerime hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum, Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin diyorum, verimli bir sene diliyorum, hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”

300 KOYUN PROJESİ BAŞVURULARI BAŞLADI…

Başvurular: https://300koyun.tigem.gov.tr/Logon/Index?ReturnUrl=%2f linkine tıklayarak yapabilirsiniz.

BAŞVURU SÜRECİ ŞÖYLE İŞLEYECEK

1.Oluşturulacak web sitesinde müracaat şartları ve başvuru kriterlerinin yayınlanması,

2.Elektronik ortamda yetiştiricilerin ön başvurularının belgeleriyle alınması,

3.Başvuruların TİGEM tarafından değerlendirilmesi,

4.TİGEM tarafından başvuruları kabul edilen yetiştiricilerin Ziraat Bankası tarafından değerlendirilmesi,

5.Kazananların duyrulması,

6.Kredisi onaylanan yetiştiriciler ile Ziraat Bankası ve TİGEM arasında sözleşmelerin imzalanması.

7.Hayvanların temini ve teslim edilmesi,

8.Teslim edilen hayvanların İl/İlçe Müdürlükleri tarafından aşılama ve küpelenmesinin ücretsiz olarak yapılması,

9.Yetiştiriciye bakım giderleri ve sigorta bedeli için avans verilmesi,

10.Doğacak dişi kuzular için TİGEM tarafından yetiştiriciye alım garantisi verilmesi,

11.Alınacak dişi kuzuların Bakanlığın diğer projelerinde değerlendirilmesi.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

300 koyun projesinden yararlanacaklarda şu kriterler aranacak.

1) Üretim yapacağı yerin mera alanı,

2) Kaba yem üretebilirliği,

3) Hayvan varlığı,

4) Cinsiyet ve yaşı (Genç çiftçi olması önemlidir),

5) Hayvan barınağına sahip olması,

6) Halen hayvancılıkla uğraşıyor olması gibi kriterler göz önüne alınacak.

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ