Haber Bankam

300 Koyun ve 5 İnek Hibesi 2018 Yılında Verilecek!

2018 yılında 300 koyun hibe verilecek. Küçük aile işletmelerine verilecek bu 5 damızlık düve hibesiyle 15 başlık sürü oluşturulacak. Kadın çiftçilerimize ise 300 küçükbaş hayvan hibe edilirken sigortalı olmaları sağlanacak. Proje 2018’de cazibe merkezi illerde yürütülebilir.. İşte detaylar..

300 Koyun ve 5 İnek Hibesi 2018 Yılında Verilecek!
 • 10 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 oy, Ortalama: 2,67 out of 5)
  Loading...

2018 yılında küçük aile işletmeleri adı altında kendi projesi ile hayvancılık işletmesini sürdürenlere 5 inek ve 300 koyun hibe edilecek. Konu hakkında açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA, kadın çiftçilerimize sigorta yapılacağını açıkladı.

2018 Yılında 300 Koyun Hibesi Verilecek!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bildirisi üzerine kadın çiftçilere hayvancılık sektöründe 30 küçükbaş hayvan hibe edilmesinin küçük aile işletmelerinin büyütülmesi adına bir uygulama olduğundan bahsediliyor. 30 Koyun hibe almak isteyen bayanların bu hayvanlara bakmak için yeterli ahır veya ağılı olması şart koşuluyor.

30 koyun hibesi 2018 Yılında Verilecek!

Bununla birlikte kadın çiftçilerin hayvanlarını beslemek üzere yem desteği verilmesi de gündemde. Ancak 300 koyun hibesi alan kadın çiftçilerin, kuru yem giderlerini kendilerinin karşılaması gerekecek.

300 küçükbaş hayvan hibe edilen işletmelerin 3 yıl sonunda belirli bir sürü sayısına ulaşmaları hedeflenecek. Küçükbaş hayvancılık sektöründe sürü yöneticisi istihdamında ise çobanın 1 yıllık sigorta giderleri Devlet desteklemesi ile ödenecek.

300 Küçükbaş Hayvan Hibesi Şartları Nelerdir?

Henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı ancak şartların şöyle olacağı tahmin ediliyor.

 1. Başvuru sahiplerinin yeterli büyüklükte ağıllarının olması,
 2. Hayvanların kuru yem ihtiyacının giderilmesine yönelik tedbir,
 3. Başvuru sahiplerinin Genç Çiftçi Projesinde ki şartlara haiz olması,
 4. Çiftçinin sigortasını yatırması gibi şartlar yer alacak.

Küçük Aile İşletmelerine 5 İnek Hibe Edilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından verilen bilgilere göre 2018 yılında küçük aile işletmesi adı verilen ve hayvancılıkla uğraşan işletmelerin sürü sayısının 15 hayvana çıkarılması için bir çalışma yapılacak.Bu çalışma dahilinde çiftçilerimize 5 baş damızlık düve hibe edilecek. Bu hibeden 3 yıl sonunda sürünün sayısının 15’e yükseltilmesi için gerekli çalışmalar yapılacak.

Çiftçilerimize 5 Damızlık Düve Hibe Edilecek

Hayvanların yemleme döneminde ise, hayvan başına günlük 7 liradan hesaplama yapılarak 150 günlük kesif yem desteklemesi verilecek.

 

 

Genç Çiftçi 2018 Projesi Devam Edecek

2018 yılında genç çiftçi projesinde hayvancılık alanında %80 oranında bütçe ayrılacak. Projenin %20 lik bütçesinde ise diğer tarım faaliyetleri yer alacak. Genç çiftçi tarim gov tr adresinden kayıt olmayan çiftçiler kayıtlarını yaptıracaklar ve Bakanlığın hazırladığı projelerden herhangi birini seçerek başvurularını gerçekleştirecekler.

5 inek hibesi ve 300 küçükbaş koyun hibesi projesi ile genç çiftçi 30 bin TL. hibe projesinin aynı kapsamda yürütülmesi de gündeme gelebileceği değerlendiriliyor. Çünkü tarımsal alanda hayvan hibesi talep eden 18-41 yaşında ki çiftçilerimiz belirli şartları yerine getirdikten sonra genç çiftçi hibelerine başvuru yapabiliyorlar. Bu kapsamda 5 inek hibesi için de yeni bir proje adı belirlenebilir veya genç çiftçi 2018 adı altında dağıtıma devam edilebilir.

30 Koyun 5 İnek Hibesi Cazibe Merkezi İllere Verilebilir

Sayın Ahmet Fakıbaba açıklamasında bu desteği cazibe merkezi illeri adıyla bilinen 23 ilimiz için düşündüğünü belirtti. Eğer uygulama böyle olursa hibe aşağıda yer alan iller de uygulama başlayabilir;

 • ELAZIĞ; Bingöl, Malatya, Tunceli, Adıyaman
 • DİYARBAKIR: Şırnak, Batman, Ş.urfa, Siirt, Mardin
 • KARS: Iğdır, Ardahan, Ağrı
 • ERZURUM; Bayburt, Erzincan, Gümüşhane
 • VAN: Bitlis, Hakkari, Muş

Sayın Bakan, uygulamanın bu illerde yapılmasının özellikle ekonomik açıdan işsizliğin yoğun olduğu ve bayanlara iş imkanı sağlanması adına yapılabileceğini ve çalışmaların halen devam ettiğini belirtti.

Besilik Büyükbaş Hayvanlara Destekleme Ödenecek

2018 yılından itibaren büyükbaş besi hayvanı yetiştiriciliğine destekleme ödenecek. Ancak bu desteklemenin şartı 220 kilograma çıkarılacak ve bu sayede 2016 190 kilograma ödenen desteklemeden 30 kilo artış sağlanacak. Bu 30 kilo artış nedeniyle hayvan başına 30 kilodan Türkiye’ye ithal edilen hayvan sayısı azaltılacak. Bunun haricinde kayıtsız besiciliğin önüne geçilirken, vergi tahsilatı da kolaylaştırılacak.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Nizamettin dedi ki:

  Gaziantep varmı listede

 2. eylem dedi ki:

  Nasıl başvuru yapabiliriz

 3. Recep dedi ki:

  Şartlar tam olarak belli olmadı daha

  1. hande dedi ki:

   bence belli oldu

 4. Mehmet dedi ki:

  Yaş sınırı kaç acaba

 5. Orhan aktaş dedi ki:

  30 büyükbaşlık ahırım var

 6. Ayşegül dedi ki:

  Nerden basvuru yapılıyor daha kesinleşen birsey yok ve niçin sadece dogu bölgeleri öncelikli bölge ayrımı yapılmadan desteklenmeli neticede gençlere yönelik proje

 7. ibrahim dedi ki:

  Koye donus destegi icin bas vurdum

  1. Onur dedi ki:

   18-40

 8. AHMET TÜLÜ dedi ki:

  AYDIN İLİNDE İKAMET EDEN KİŞİLER OLARAK BU DESTEKTEN FAYDALANABİLİR MİYİZ ? BİLGİLENDİRMENİZİ RİCA EDERİZ.

BİR YORUM YAZ