Haber Bankam

3.5 Milyar Tutarında Sağlık Borcuna Yapılandırma

Kamu üniversitesi hastanelerinin geçmiş dönemde oluşan sağlık borçlarına ilişkin yeni düzenleme getirildi. Sağlık borcu yapılandırma nasıl olacak detaylar haberimizde.

3.5 Milyar Tutarında Sağlık Borcuna Yapılandırma
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Kamu üniversitesi hastanelerine 2015 ile 2017 yılları arasında satılan çeşitli cihaz, malzeme ve ilaçlardan dolayı 3,5 milyar liralık bir borç oluşmuş durumdaydı. İşte bu 3,5 milyar liralık borcun ödenebilmesi için, yapılandırma hayata geçirildi. Alacaklılar bunun için 7 Mayıs 2018 tarihine kadar başvuruda bulunursa, tüm alacaklarını bir aylık dönemin içinde tek seferde tahsil edebilecek.

Üniversitelere Ödeme Konusunda Kolaylık Sağlandı

Maliye Bakanlığı, son üç yıllık zaman diliminin içinde üniversitelerin tıbbi ve ilaç malzemesi alımından sonra ortaya çıkan tüm borçların daha kolay şekilde ödenebilmesi için, resmen harekete geçti. Böylece üniversitelerin bu konuda malzeme ve ilaç alımı sıkıntıları tam anlamıyla sona ermiş olacak. Aynı zamanda üniversitelere açılan icra ve dava takipleride bu yapılandırma ile sona ermiş olacak. Ancak ilgili üniversiteler 1 Ocak 2018 tarihinden sonra almış oldukları mal ve hizmetleri aksatmadan ödemek durumunda kalacak.

29 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe giren ilgili kanunla birlikte satıcılar 7 Mayıs 2018 tarihine kadar ilgili üniversitenin sözleşme yapılan döner sermayesine başvurmak zorunda. Üniversiteler ise 15 günlük zaman dilimi içinde Maliye Bakanlığına başvuruda bulunmak durumundadır. Bunun yanında üniversitelerin mali açıdan ortaya çıkan borçlarına yönelikte bir çözüm düşünüldü. Maliye konusunda ortaya çıkan borçta Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılarak 2020 yılında üniversitelere 60 ay eşit taksitlerle ödenmesi sağlanacak. Bu şekilde faizsiz olarak tahsil edilmesi sağlanacak.Maliye Bakanı Naci Ağbal konu hakkında düşüncelerini ifade ederken, hastanelerinin var olan borçlarının pek çok taraf açısından önemli bir sorun haline geldiğini belirtti. Özellikle bu borcun var olmasının hem hastane, hem alacakları zor duruma soktuğunu belirten Maliye Bakanı konuşmasını şöyle sürdürdü “İşletmeler, tıbbi malzeme, ilaç, sarf malzemesi gibi ürünleri satarken geç ödemeyi hesaba katarak bunlara vade farkınıda eklemiş. Bakanlık olarak tek seferde bu parayı ödeyeceğimizden dolayı, vade farkından oluşan kısmın iskonto olarak ödemelere geçmesi gerekir.” dedi. Ağbal bunun yanında üniversite hastanelerinin en büyük sorunlarından biri haline gelen borçların birikmemesi adınada yeni çalışmaların içinde olduklarını kaydetti. Özellikle gelecek zamanda üniversitelerin yeniden büyük bir borçlanma içine girmemesi adına, pek çok yeni tedbir alınmış olacak. Bu sayede üniversite hastanesi borçlarının, hastanelerin en büyük sorunu olmasının önüne geçilmiş olacak.

Ödemelere Büyük Bir Kolaylık Getiriliyor

Düzenlemeyle birlikte vadesi geçmiş tüm borçların 31 Aralık 2017 tarihine kadarki ödenmemiş kısmının yapılandırılması sağlandı. Düzenlemeyle birlikte indirimi kabul etmiş olan firmalar, daha önce açmış olduğu icra ve dava takibinden de feragat etmiş durumda. İndirim oranları bu şekilde uygulanmaya başlarken, ilaç sektöründe ise 2016 yılının Ocak ayına kadar bir indirimin olmayacağı belirtildi. 2016 yılının Ocak ayından sonra ise, her ay boyunca 0,375 oranında bir indirimin yapılması uygun görüldü. Böylelikle 2017 Aralık ayına kadar toplam uygulanmış indirim oranı yüzde 9’a kadar yükselmiş olacak. Tıbbi malzemelerdeki indirim oranlarında ise, 2015 Ocak ayı tarihi belirlenmiş oldu. Bu tarihten itibaren her ay boyunca yüzde 0,5’lik bir indirim gelirken, bu indirim oranı 2016 Ocak tarihinden itibaren artmaya başlayacak. Bu tarihte indirimin artış tutarı ise 0,75 olarak belirlendi. 2017 Ocak ayına geçiş yapıldığında ise, her ay boyunca yüzde 1 artış yaşanarak, 2017 yılının sonunda ise yüzde 27’ye ulaşılması sağlanacak. Böylece toplam olarak yapılandırılan tutarın 3,5 milyar lirayı bulması bekleniyor. Bu alanda çalışmalar hızlı bir şekilde sürerken, gelecek zamanlarda borç yapılandırma konusunda farklı çalışmalara gidilmesi bekleniyor. Özellikle hem hastane, hemde alacakları korumaya yönelik yeni tedbirler konuşulmaya başlanacak. İki alanında mağdur olmaması adına çalışmalar başlarken, geçmiş dönemlerde var olan düzeyde borç tablosunun görülmemesi bekleniyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ