Haber Bankam

23 İlimizde Sıfır Faizli Teşvik Programı 2017’de Uygulanacak

23 İlimizde Sıfır Faizli Teşvik Programı 2017’de Uygulanacak
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Çankaya Köşkünde düzenlenen Cazibe Merkezleri Programı Lansman’ında bir konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım daha önceden belirlenen 23 ilde yapılmasına karar verilen yatırımlar için verilecek olan devlet destekleri hakkında yatırımcılara müjde üstüne müjde verdi. Binali Yıldırım Yaptığı konuşmada 23 İlimizde Sıfır Faizli Teşvik Programı 2017 yılında uygulanacağının müjdesini vererek bu konu hakkında geniş bir açıklamada bulunmuştur. Binali Yıldırım yapmış olduğu açıklamalarda verilecek olan faizsiz kredi ve düşük faizli kredi uygulamalarının nasıl yapılacağı ve kimlerin bu imkanlardan yararlanabileceğini belirtmiştir.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl belirlenen 23 ilimizde yapılacak olan yatırım ve işletme destekleri adı altında devlet desteklerinden faydalanmak isteyen yatırımcıların merak ile beklediği uygulama içeriği açıklandı. Yapılacak olan yatırımların özelliğinden kullanılacak olan makine ve ekipmanın seçimine kadar bir çok alanda farklı desteklemenin yapılacağı bu uygulama sayesinde binlerce vatandaşımıza da yeni iş imkanı sunulacaktır. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen yatırımcı ve işletmecilerimizin neler yapması gerektiği ve başvurularını nereye yapacaklarına kadar ayrıntılı bir açıklamada bulunan Binali Yıldırım bu desteklemeler ile birlikte Ülkemizin piyasalardaki ekonomik krize rağmen yatırımlarına devam eden nadir ülkelerden biri haline geldiğini açıklamıştır.

Sıfır Faizli Teşvik Programı

Bu uygulama ile belirtilen illere yapılacak olan yatırımlara ilişkin verilmesine karar verilen faizsiz yatırım desteği kredisi olarak yatırımcılarımızın kullanımı sunulacaktır. Bu kredi imkanından yararlanmak isteyen yatırımcı ve işletmecilerin belirli kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunların neler olduğu hakkında bilgi veren Başbakan konu hakkında şu açıklamalarda bulunmuştur; Yapılacak olan fabrika ve bina yatırımları için yatırım desteği adı altında verilecek olan faizsiz kredilerin alınabilmesi için yapılacak olan yatırım tutarının asgari 2 milyon lira ve üstü olması gerekmektedir. Ayrıca yapılacak olan işletmede en az 30 kişi ve üzerinde kişinin istihdam edileceği sözünün verilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan yatırımlar çağrı merkezi tarzında olur  ise yapılacak olan bu merkezde en az 200 kişinin istihdam edilmesi gerekmektedir. Ayrıca çağrı merkezi desteklerine kurulum aşamasında olmak üzere personelin yetiştirilmesi için personel başına 2 bin 500 lira destek verilecektir.Yapılacak olan bu destek programında yerli üretimin kazandırılması amacı ile verilen destek kredisi ödemelerinin vade süreleri de yerli üretim makine ve ekipman kullanımına göre değişecektir. İthal makine ve ekipman kullanan bir işletmeye kredi taksitlendirilmesi 2 yılı ödemesiz olmak üzere 6 yıla kadar vade ile kullandırılacaktır. Fakat yerli makine ve ekipman kullanmak isteyen işletmelere ilk 3 yılı ödemesiz olmak üzere 10 yıla kadar vade imkanı verilecektir.

İşini büyütmek isteyen işletmelere de destek verilecek

Bu uygulamadan sadece yeni bir işletme yatırımı yapanlar değil mevcut işletmelerini büyütmek isteyenlerinde yararlanması sağlanacaktır. İşini büyütmek isteyenler için yapacakları yatırımların % 30’unu kendi öz sermayelerinden karşılamaları şartı bulunmaktadır. Geri kalan % 70 lik kısmı için de bu uygulama kapsamında kredi kullandırılacaktır. Verilecek olan iş büyütme kredisinin vadesi toplamda 4 yıl olarak belirlenmiştir ve ilk yılı geri ödemesiz olarak kullandırılmaktadır. Yapılacak olan bu uygulamada % 30 luk kısmın işletme sahibi tarafından karşılanmasının amacının ise iki tarafında elini taşın altına koyması gerektiği olarak açıklayan Binali Yıldırım hepsi devletten olunca insanların daha fazla risk aldığını ve gereken önemi vermediğini belirtmiştir. Yapılacak olan bu faizsiz kredi desteği sayesinde yapılacak olan yatırımların türü ve büyüklüğüne bağlı olarak 1 milyon liraya kadar kredi kullanmalarına imkan verilmektedir.

23 İlimizde Sıfır Faizli Teşvik Programı uygulaması 2017 yılında verilmeye başlanılacaktır. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın hazırlayacakları projeler ile birlikte Kalkınma Bankasına başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılacak olan başvurular kısa bir süre içerisinde araştırılıp değerlendirildikten sonra hangi tür kredi ve destekten yararlandırılacağı belirlenecek olup ne kadar kredi verileceği açıklanacaktır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ