Haber Bankam

2018 Yılında Altın Yatırımı Nasıl Yapılmalı?

2018 Yılında Altın Yatırımı Nasıl Yapılmalı?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Altın her zaman en çok tercih edilen yatırımların başında bulunuyor. Özellikle yatırım konusunda doğru bir karar vermeye çalışan pek çok kişi bu alanda karar kılıyor. Peki altın ne zaman alınmalı, hangi tür altına yatırım yapılmalı ve Türkiye’de altın fiyatlarını etkileyen unsurlar nelerdir detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Altın Ne Zaman Alınmalı?

Altın şüphesiz ki uzun zamandan beri en karlı yatırım araçlarından biri olarak gösteriliyor. Özellikle durumun bu şekilde olması pek çok insanı bu alana iten nedenlerden biri halindedir altın yatırımında iyi bir sonuca ulaşmak için ne zaman altın yatırımı yapacağınız çok önemli bir konudur. Özellikle uzmanlar bu konuda bazı adımlara dikkat etmenizin daha başarılı sonuçlar ortaya çıkarabileceğinden bahsediyor.

Finans sistemine güven azaldığı zamanlar içinde altın yatırımı çok rahat bir şekilde yapılabilir. Bu tarz zamanlarda altın almak kullanıcıların yapacağı en mantıklı seçim olacaktır. Çünkü bu tarz dönemlerde piyasaya olan güven azaldığı için yatırımcıların tamamı tercihini altından yana kullanıyor oluşan bu durum sonucunda ise altın değeri her zamankinden daha fazla artış gösteriyor. Merkez Bankası tarafından piyasaya sürülen fazla kağıt paralar sonrasında da altın yatırımı yapılabilir. Özellikle bu tarz zamanları dikkate alarak yatırıma başlamak doğru bir karar olacaktır. Çünkü piyasa içinde dolaşan fazla para bu sisteme var olan güvenin azalmasına neden olur bu durumda da piyasada bu tarz bir etkinin oluşması mümkün olacaktır. Enflasyon nedeniyle fiyatlar artarken paranın gücünde ise düşmeler meydana gelir paranın değerini düşmesinden hemen sonra ise altın fiyatlarının yükselmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu durumlardan çekinen Merkez Bankası ise önlem olarak fazladan sürmüş olduğu parayı piyasadan toplayarak Altın fiyatlarını düşünmeye başlar. İşte bu tarz zamanlarda yatırımcılar harekete geçerek altın konusunda yatırım yapmaya başlayabilirler.

Hangi Tür Altına Yatırım Yapmalı?

Altın yatırımı konusunda başarılı bir sonuca ulaşmak için vatandaşlara tavsiye edilen bazı yöntemler bulunuyor. Özellikle bu yöntemler üzerinden diğerlerine nazaran daha iyi sonuçların alınması kaçınılmaz olacaktır özellikle işçilik maliyeti olarak tanımlanan durumdan kaçınarak bu yönde işçilik maliyeti en az olan altın ürünlerinde karar kılmak gerekir. Yatırım konusunda daha iyi bir yere sahip olabilmek için bu kurala dikkat ederek daha çok işçiliğin ön planda olmadığı türlere yönelmeniz lazımdır. Bu bakımdan yarım altın, çeyrek altın Cumhuriyet altını gibi daha kazançlı olan yatırım türlerinden yana karar kılabilirsiniz öte yandan bu konuda dikkat edilmesi gereken başka bir konu daha bulunmaktadır alacağınız altının kulpsuz olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz bu şekilde altın yatırımı konusunda daha kazançlı çıkabilirsiniz.Altın Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Dünyada toplam 677 bin ton civarında altın bulunuyor bunun %52’si süs ve ziynet eşyası alanında yüzde otuzu yatırımcılardan ve Merkez bankalarında yüzde 18’i ise sanayi alanında kullanılıyor. Altın fiyatlarının belirlenmesindeki en önemli etken üretim ve talebin önemidir. Buna ek olarak altın fiyatlarının dolar üzerinden belirlendiğini belirtmek gerekiyor. Bir ons altının ağırlığı 31.035 gramdır bunu parasal karşılık olarak belirlediğimiz değilse bu şekilde altının fiyatı hesaplanmış olur yani günümüzün dolar para birimindeki fiyat hesaba katılarak bu alanda bir değer belirlenmiş olur.

Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Dünyadaki altın fiyatı ülkemizdeki altın fiyatını etkileyen faktörler arasında bulunuyor. Örneğin dünyada altın ons değerinde azalma meydana gelirse Türkiye’deki Dolar TL kotasyonu ise sabit durumdaysa o zaman altın fiyatlarında belirli bir düşüş yaşanacaktır. Dünyada altın ons fiyatı sabit olarak bulunuyorsa ülkemizde ise Dolar TL’ye karşı değer kaybetmişse o zaman altın fiyatlarında düşüşler meydana gelir. Hem dünyadaki altın fiyatları hem de ülkemizdeki dolar fiyatlarında artışlar görülürse, o zaman altında da yükselişler meydana gelecektir.

Dolar ve altın ilişkisi altın ve dolar ilişkisine baktığımızda ise bu konuda ters orantı var olduğunu görüyoruz. Ancak bu konuya ilişkin olarak farklı faktörler de bulunmaktadır. Temel olarak dolar fiyatları attığında altında da belirli bir düşüş görünüyor Bunun sebebi ise tamamı ile Uluslararası piyasalarla ilgili olan bir konudur. Uluslararası piyasalarda dolar para birimine olan güven azaldığından dolayı bu tarz bir sorun meydana gelebiliyor yatırımcılar ise kağıt paraya olan güvenleri sarsıldığından dolayı altın gibi güvenilir bir yatırım aracını tercih ediyorlar. Bu sebeple altın talepleri arttığından dolayı fiyatlarda da yükselmeler meydana geliyor.

Altın Yatırımı Nasıl Yapılmalı?

Altın almak ve bu konuda yatırım işlemlerini başlatmak isteyen kişiler çeşitli yolları üzerinden bu yatırımları çok kolay bir şekilde yapabilirler. Tabii altın yatırım yollarının bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır özellikle günümüzde bu yöntemler çok sık bir şekilde kullanırken vatandaşların bu yöntemlerden birini seçmeden önce konuyla ilgili daha detaylı bir şekilde düşünmesi tavsiye ediliyor.

Fiziki Altın Yatırımı

Bu altın yatırımı yöntemi son derece geleneksel bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor kuyumcular üzerinden altın alıp satarak bu şekilde istenilen fiyatlar üzerinden altın satışının yapmak kolay bir hale geliyor kuyumcularda belirli boyutlarda ve değerlerde altın türleri bulunuyor tam altın yarım altın Cumhuriyet altını gibi çok sayıda format üzerinden Bu altınlar satılarak bu şekilde altın yatırımı başlamış oluyor. Bu konu genel olarak vatandaşlara daha cazip gelse de altının korunmasını biraz daha zor bir konuma getirmektedir. Özellikle hırsızlık vakaları çok sık bir şekilde görüldüğünden dolayı günümüzde tavsiye edilmeyen yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bankada Altın Hesabı Açmak

Bankalarda bir altın hesabı açarak yatırıma başlamak fiziki altın saklamaya nazaran daha güvenli bir yöntemdir özellikle daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde altın alış ve satış işlemlerini tamamlamak isteyen ve daha sonraki zamanlarda altının korunmasını düşünmek istemeyen kişilerin tercihi haline gelmiştir. Altın hesapları bankalar üzerinde çok rahat bir şekilde açılırken istediğinizde altın fiyatlarını takip ederek hızlı bir şekilde altın almaya veya fiyatlar yükseldiğinde de bunları yine aynı şekilde satarak kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. Vadesiz altın hesabınızda bulunan birikimlerinizi de istediğiniz her an hesabınıza geçirerek bu şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ