Haber Bankam

2018 Yılı Çiftçinin Destekleme Yılı Olacak!

2018 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca verilen destekleme ödemeleri son hızıyla devam edecek. Genç çiftçi 2018 30 bin tl. hibe projesi yeniden başlayacak ve eğer kabul edilirse küçük aile işletmelerine 30 koyun veya 5 gebe düve hibe edilecek.

2018 Yılı Çiftçinin Destekleme Yılı Olacak!
 • Ekonomi
 • 25 Kasım 2017
 • 2 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni yürürlüğe sunmayı düşündüğü proje ve programlarıyla Tarım ve Hayvancılık sektörüne destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda 2018 yılının çiftçiler için desteklerle dolu bir yıl olacağı belirtiliyor. 2018 yılında verilecek ve verilmesi planlanan desteklerden bazıları şöyle;

Küçük Aile İşletmelerine 5 İnek veya 30 Koyun Hibe;

Küçük aile işletmelerinin tarım ve hayvancılık sektöründen geçimlerinin sağlayabilecek düzeye gelmeleri için 3 yıllık proje dahilinde 5 gebe düve veya 30 koyun hibe edilmesi planlanıyor. Proje henüz plan aşamasında ve Bakanlar kuruluna sunulup onay alınırsa ve gerekli bütçe imkanı sağlanırsa, uygulamaya başlayabilecek.

2018 Yılında Genç Çiftçilere 30 Bin Lira Hibe

2016,2017 yıllarında verilen genç çiftçilerimize 30 bin lira hibe projesi 2018 yılında da devam edecek. Başvuruların Nisan ayında başlaması bekleniyor. Bu yıl başvuru yapacak çiftçiler için şartlar belirlenmedi ancak geçen yıla bakıldığında 18-41 yaş aralığında olmak ve başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak gerekiyor.

Besi Sığırı Yetiştiriciliğine Destekleme

2017 yılında kaldırılan besi sığırı destekleme ödemelerinin 2018 yılında yeniden başlatılması bekleniyor. Buna göre 190 kg. yerine besi sığırlarının 220 kg. a gelmesi beklenecek ve bu kilogramda ki hayvanlar için destekleme ödenecek. Bu sayede hayvan başına 30 kg. yerli et üretimi artacak ve yurt dışından bu oranda hayvan ithal edilmemiş olacak.Kuzu ve Tekeler için de Destekleme

Kuzu ve koyunların erken kesiminin engellemesi amacıyla 2018 yılında kuzu ve tekeler içinde destekleme verilmesi planlanıyor. Şuan itibariyle devlet sadece sisteme kayıtlı ve küpe numarası bulunan koyun ve kuzulara destekleme veriyor.

Kırsal Kalkınma Programı dahilinde verilen destekler 2018 yılında tüm hızıyla devam edecek.

Havza bazlı ekim modeline göre şekillenen tarımsal desteklemeler ödenmeye devam edecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız sayın Fakıbaba; Kars ilimizde yaptığı bir toplantıda şunları söyledi;

 “Köyde yaşayan insan üretecek, hayvancılık, sütçülük, tarım yapacak. Neticede girdileri çıktılarından çok daha az olacak. Diyecek ki ‘Ya Allah razı olsun ben köyde yaşıyorum ama şehirden daha mutluyum.’ Esasında bakanlığa ben böyle bakıyorum.”

“Türkiye’de yaşayan insanlarının halledemeyeceği hiçbir sorun yok. Biz Allah’ın izniyle kendimize yetecek kadar et üretiriz, hatta fazlasını da ihraç ederiz. Bunu yapabilecek güçteyiz. İnşallah buna Türkiye ulaşacaktır, göreceksiniz. Projeler bellidir. Ot olmazsa et ve süt olmaz. Ne kadar ot, o kadar et ve süt. Ot da su ile ilgili. İnşallah biz bunları yapabiliriz, yapacağız. Benden önceki arkadaşlar da bunu başardı. Biz bayrağı alıp daha ileriye götüreceğiz. Başarmamak için hiçbir neden yok. 2002’de 6.1 kilogram olan yıllık kişi başı kırmızı et tüketimimizi 14,7 kilograma çıkarmışız. Bizim hedefimiz de 15 kilogramdır. Bu konuda bütün sivil toplum örgütleri ve çiftçi kardeşlerimizle el ele verip bunu başaracağız.”

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Vatandaş dedi ki:

  2017 yılında da hibe hakkının 30.000 tl ama 6 yerli düve ve ederi 20.000 tl lik büyük baş dağıtıldığı gibi mi?

 2. Hayrettin dedi ki:

  Hibe kimse itemiyor kucuk isletmelere destek verecekseniz duve verene kadar ahir yap yil sonu odesin kiredi faisiz verin ipotek ne versin

BİR YORUM YAZ