Haber Bankam

2018 İhracatta Rekor Yıl Olacak

2018 İhracatta Rekor Yıl Olacak
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Büyükekşi 2018 ihracat rakamları konusuna ilişkin verileri açıkladı. Özellikle içinde bulunduğumuz bu dönem içinde, ülkenin ihracat konusunda çok iyi bir grafik yakalayacağının altını çizen Tim Başkanı, bu yıl rekor oranda rakamlara ulaşabileceklerini açıkladı.

7 Ay İçinde İhracat Çift Hanelerde

Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Büyükekşi, Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde üretim yapan bir fabrikada konuşma gerçekleştirdi. Bu açıklamaya aynı zamanda Ak Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Tim Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Başkanı İsmail Gülle, Tim Başvekilleri Tahsin Öztiryaki ve Mustafa Çıkrıkçıoğlu’da katıldı. 2018 yılının ihracat rakamları için bir rekorun geleceğinden bahseden Büyükekşi, özellikle son iki yıllık dönem içinde bu alanda önemli bir artışın yakalandığının altını çizdi. Özellikle 2016 yılının Kasım ayıyla birlikte gözle görülür şekilde bir gelişmenin olduğunu belirten Büyükekşi, bu yükselişin geçen Nisan ayına kadar devam ettiğini sözlerine eklemiş oldu.

Nisan ayına ilişkin rakamları baz alarak konuşan Büyükekşi konuşmasına şu şekilde devam etti “Geçen yılın aynı dönemine göre, ihracat rakamlarında yüzde 15 oranında bir artış meydana geldi. Bu artışla birlikte 13 milyar 549 milyon dolar seviyesini görmüş olduk. Böylece 2018 yılının ilk üç aylık döneminde olduğu gibi, Nisan ayında da bu alanda rekor seviyede rakamlara ulaşmış olduk. Bununla birlikte yıllık baza görede önemli artışlar kaydettik. Bu oranlara baktığımızda ise son 12 aylık dönemin içinde yüzde 10,7 oranında bir artışın oluşmuş olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.İthalat Rakamları İhracat Rakamlarını Gölgelememeli

Bunun yanında Tim Başkanı Büyükekşi, ithalat rakamları yükselişinde gelen eleştirileride toplantı sırasında açıklığa kavuşturdu. Eleştiride bulunan kişilerinde sorularına yanıt veren Büyükekşi, mutlaka ithalat ve ihracat rakamları arasında bir dengenin bulunması gerektiğinden bahsetti. “ İhracat ve ithalat rakamları sürekli olarak takip ettiğimiz konular arasında bulunuyor. Ancak ithalat alanındaki rakamlar, ihracatta elde edilen başarıları gölgede bırakmayacak düzeyde olmalıdır. TİM olarak düzenli şekilde bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle ara malı ithalatı alanında farklı alternatifler üzerine mesai harcamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

İhracatta Otomotiv İlk Sırada

Sektörel bazda konuya ilişkin konuşulduğunda ise, bazı sektörlerin ön plana çıktığının altını çizen TİM başkanı, otomotiv sektörünün önemli rakamlara ulaştığını kaydetti. Bu sektöre ilişkin açıklamalarına şu şekilde devam etti “Sektörel bazda geçtiğimiz ayda en fazla ihracat otomotiv sektöründe oldu. Bu alanda toplamda 2.9 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleşmiş oldu. Bu sektöre göre ihracat oranının ise, geçtiğimiz yılın yine aynı ayına göre yüzde 26.6 oranında bir artış gösterdiğini görüyoruz. Otomotiv sektörünü ikinci sırada 1.5 milyar dolar ihracat rakamıyla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü takip ediyor. Üçüncü sırada ise 1.3 milyar dolar ihracat rakamıyla kimyevi maddeler sektörü yer alıyor. Bunun yanında yüzde 38.3 ile Savunma ve Havacılık Sanayi listede yer alırken, bu sektörü ise Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Demir ve Demir Dışı Metaller, Madencilik ürünleri sektörü izliyor.” diye konuştu.

AB Ülkelerine Yapılan İhracat Arttı

Aynı zamanda AB ülkelerine yapılan ihracatlardan bahseden Büyükekşi, bu alanda da önemli başarılara imza atıldığını sözlerine ekledi. Nisan ayı içinde en çok ihracat yapılan ülke yüzde 23.3 oranıyla Almanya olurken, onu 16.1 seviyesiyle İngiltere, yüzde 15.7 seviyesiyle İtalya izlemiş oldu. Bunun yanında en çok ihracat yapılan ülkeler arasında Rusya, İspanya, Fransa gibi ülkelerde yer alıyor. Ancak Kuzey Amerika ülkelerine yapılan ihracatta bir azalmanın olduğunu belirten Büyükekşi, bu alanda ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 6.2 oranında bir azalmanın olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ