Haber Bankam

2018 Genç Çiftçi Başvurusu Ne Zaman Yapılacak? 50 Bin TL. Hibe

2018 yılında Köye dönüş yapan genç çiftçilerimize yönelik olarak verilecek genç çiftçi hibe desteğinin Nisan ayında başlaması bekleniyor. Müracaatlar yine genç çiftçi tarim gov tr adresi üzerinden yapılacak ve 18-41 yaş aralığında ki gençlerimiz başvuru da bulunacaklar. Başvuru şartları taşıyan tüm genç çiftçilerimiz yeni kayıt yaparak başvuruda bulanabilecekler.

2018 Genç Çiftçi Başvurusu Ne Zaman Yapılacak? 50 Bin TL. Hibe

Küçükbaş, büyükbaş, kanatlı yetiştiriciliği, arıcılık ve tarım sektörlerine 2018 yılında genç çiftçi hibesi verilecek. Başvurular yakında başlıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Faruk Çelik, başvuruların yakında başlayacağını söylerken, uygulama rehberinin hazırlandığını ve önümüzde ki günlerde köye dönüş yapmak isteyen çiftçilerimiz için duyurulacağını açıkladı.

Genç Çiftçi 30 Bin Lira Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

2016 yılında verilen destek sonrasında, 2018 yılı genç çiftçi hibesinin yine proje karşılığında verileceği söyleniyor. Proje ile binlerce çiftçinin yeniden bitkisel ve hayvansal üretime başlaması ve hiç sermayesi olmayan gençlerimizin yeniden bir başlangıç yaparak iş sahibi olmaları ve istihdam sağlanması da hedefleniyor.  Büyük şehirler yerine Kırsal alanda ki yaşamın arttırılması amaçlar arasında her alıyor. Proje ilan edildiğinden adaylar Genç Çiftçi Hibe 2018 Başvuru Sayfasından işlemlerini gerçekleştirecekler. 30 bin lira genç çiftçi hibe şartları olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca bir proje hazırlama ve başvuru şartları rehberi hazırlanması bekleniyor.

Genç Çiftçilere 30 Bin Lira Hibe

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe

Genç Çiftçi Hibesi Başvuru Şartları 2018 Yılı Projesi

 1. T.C. Vatandaşı olmak,
 2. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının genç çiftçi projesini başlattığı tarihte, 18 yaşından büyük ve 41 yaşından ise gün almamış olmak. (18-41 yaş aralığına verilecektir.)
 3. Diploma istenmiyor ancak okur yazar olmak şart.
 4. Herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmamak.
 5. Açık İlköğretim okulu, orta okulu, açık öğretim lisesi veya Açık Üniversite öğrencileri haricinde, herhangi bir okulda örgün olarak okuyor olmamak.
 6. Başvuru tarihinde esnaf olmamak, herhangi bir basit usul, gerçek usul ve benzeri şekilde vergi ödüyor olmamak. Esnaf olup dükkanını kapatanların başvuru tarihinde, işyeri kapanışı yapmaları esas alınıyor. Bunun amacı vatandaşın bu işi ek iş olarak değil, tarımsal üretim ile ailesini geçindiriyor olması aranıyor.

Genç Çiftçi Hibe Projesi Hayvansal Üretim Sektörüne Verilen Destek ve Şartlar

 1. Erkek Sığır; Erkek sığır üretimi için en az 7 hayvan satın almak,
 2. Dişi Damızlık Düve; En az 4 hayvan satın almak,
 3. Koyun Keçi Yetiştiriciliği; En az 40 koyun veya keçi satın almak gerekiyor,
 4. Arıcılık sektörü; En az 40 arılı kovan satın alma şartı bulunuyor.
 5. Salma tavukçuluk; En az 500 adet tavuk ile bu işe başlanabiliyor.
 6. Hindi kaz veya ördek yetiştiriciliği; Hindi, ördek veya kaz yetiştirecek genç çiftçilerin 30 bin lira hibeden yararlanabilmeleri için en az 400 adet hayvan satın almaları gerekiyor.
 7. İpek böceği yetiştiriciliği; en az seksen metre karelik bir projede 250 adet dut fidanı ile 200 adet plastik ağ şartlar arasında yer alıyor. 80 metre kareden daha az bir alanda üretim yapacak olanlara hibe verilmiyor.

30 Bin Lira Hibe Verilecek Tarımsal Üretim Konuları

Hayvancılık için verileceği değerlendirilen projelerle birlikte, tarımsal üretimde ekip biçen genç çiftçilerimize de hibe verilecek. Bunun için çiftçinin aşağıda yer almakta olan ürünleri ekmesi veya bu ürünler dahilinde proje ile işe başlaması gerekiyor.

 • Kapama Meyve Bahçesi Projesi; En az 10 dönüm arazi içerisinde 250 adet sertifikalı fidan üretim yapmak,
 • Dikenli Tel Çekili Bahçe Projesi; 10 dönüm arazide yarı bodur olmayan veya bodur 250 sertifika sahibi fidan eriştirmek, bu kapsamda bir yatırım yapmak,
 • En az 6 dönüm arazi içerisinde 500 sertifikalı fidan ile yarı bodur dikenli tel çevrili bir bahçe kurmak.
 • En az 4 dönüm tarla içerisinde 800 adet bodur ağaç yetiştirmek,
 • 5 Dönüm bir arazi içerisinde Bin 250 tane  sertifikalı fidan ve dikenli tel ile çevrili bahçe kurmak,
 • Arazinin büyüklüğüne ve genç çiftçinin hibe almak istediği fidan fide yetiştiriciliğine göre seçim yapılabilmekte olup, ayrıntılı bilgiler genç çiftçi hibe projesi 2018 yılı uygulama rehberinde yayımlanacaktır.

Sera kurmak isteyen genç çiftçilerimiz sera kurulumu içinde hibeye başvuru yapabilecekler. Bunun için en az 1.000 metre karelik bir kapalı alan ile sera kurmak gerekiyor. Bu sera içerisine basınçlı sulama sistemi kurulması ile sebze veya muz yetiştiriciliği yapanlar destekten faydalanabiliyor.

Mantar Üretimine Genç Çiftçi Hibesi

Mantar üreticiliği alanında 30 bin lira hibe 2 projeye veriliyor. Bunlardan bir tanesi şapkalı mantar adı verilen kültür mantarları iken, ikinci proje ise son günlerde Türkiye’de popüler olan istiridye mantarı üretimi için veriliyor.

 • İstiridye mantarı üretimi için en az Bin metre kare alanda 20 ton kompost,
 • Kültür mantarı üretimi içinse 100 metre karelik alanda 25 ton kompost ile üretim yapmak gerekiyor.

Bakanlık mantar yetiştiriciliği hibesinin tesis içerisinde bulunması gerekli olan tüm malzemelerin satın alınması amacıyla veriliyor. Üretici 30 bin lira hibe ile hazır mantar tesisi kurulumu yapan firmalar ile anlaşabilir ve bu anlaşma sonrasında ödemenin hibe desteği sonrasında verilmesini planlayabilmektedir. Diğer sektörlere göre bu hibe yeterli miktarda görülmektedir.

Genç Çiftçi 30 Bin Lira 2018 Hibe Projesine Nasıl Başvurulur?

Başvuru yapmak isteyen çiftçilerimizin yukarıda belirtilen şartları taşıyor olması ve bu şartlar dahilinde öncelikle https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresine giriş yapmaları, bu adresten hiç kaydı olmayan gençler öncelikle İLK BAŞVURU butonuna tıklamaları ve yeni çiftçi kaydı yapmaları gerekiyor.Yeni Genç Çiftçi Kaydı İçin Tıklayınız! yeni-genc-ciftci-kaydi

Kayıt esnasında ilk kez başvuru gerçekleştiren çiftçilerin T.C. numaraları, Adları ve Soyadları, Baba adları, Aktif olarak kullandıkları cep telefonu numaraları ile iletişim için kullanılan elektronik posta adresinin bu ekrandan girilmesi ve bir şifre belirlenerek bahse konu şifrenin 2 haneye de yazılması gerekiyor. Son işlem olarak doğrulama kodunu da giren çiftçilerin, ÜYE OL butonuna tıklamaları ile kayıt işlemi tamamlanmış oluyor.

Bu ekrandan sonra ana sayfaya yönlendirilen çiftçi Tc. Kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra 2018 yılı için belirlenmiş olan projelerden birini seçerek işleme devam etmesi gerekiyor. Seçilecek projeler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanarak sisteme eklenecek ve ayıca çiftçinin danışmanlık firmalarına 3. kişilere ekstradan para harcamaları engelleniyor.

Genç Çiftçi 2017 Hibe Başvuru Ekranı

Genç Çiftçi 2018 Hibe Başvuru Ekranı

Yukarıda ki ekranda görüldüğü üzere sisteme giriş yapan adaylar, YENİ BAŞVURU işlemleri ekranından Yeni Başvuru butonuna tıklayacaklar ve buradan da, bilgilerini güncellemeleri talep edilecek. Sistemde telefon numarası bulunmayan çiftçiler Telefon hanesine güncel telefon numaralarını girecekler.

genç çiftçi hibe 2017 proje bilgilerinin girilmesi

genç çiftçi hibe 2018 proje bilgilerinin girilmesi

2. Ekran olarak yukarıda görüntülendiği üzere çiftçilerimiz proje bilgilerini girecekler. Bu ekranda başvuru yapmadan önce çiftçinin herhangi bir tarımsal faaliyetle uğraşıp, uğraşmadığı sorulmaktadır. Ekranda da görüntülenen Proje öncesi çiftçilik faaliyetim yok, bitkisel üretim, hayvansal üretim, yöresel tarım ürünleri aromatik bitkiler veya diğer hanelerinden birinin seçilmesi gerekiyor. Eğer daha önce çiftçilik yapmadıysanız başka bir sektörde çalışıyor iseniz Proje öncesi çiftçilik faaliyetim yok  seçeneğini işaretleyiniz. Bu adımdan sonra genç çiftçilerimiz sırasıyla aşağıda ki yer almakta olan sekmeleri dolduracaklar;

İl ve ilçe, Ana konu (Bitkisel, Hayvansal, Yöresel Tarım ve Aromatik Bitki Üretimi) Faaliyetin açıklaması, projenin yapılacağı köy veya mahallenin seçilmesi, Projenin alt konusunun seçimi ekranlarını girecekler. Alt konular olarak şu seçenekler mevcuttur.

 1. Arıcılık,
 2. Kanatlı yetiştiriciliği (Kaz, Ördek, Hindi, Tavuk, Bıldırcın)
 3. İpek böceği yetiştiriciliği,
 4. Bodur yarı bodur veya bodur olmayan meyve bahçesi,
 5. Bağcılık (Ahudududu, böğürtlen, Kivi, Çilek)
 6. Açık alanda süs bitkisi yetiştiriciliği,
 7. Serada süs bitkisi yetiştirme,
 8. Serada muz veya sebze yetiştiriciliği,
 9. Mantar yetiştiriciliği (Kültür veya istiridye mantarı)
 10. Tıbbi aromatik bitkiler ve coğrafi yer işareti olan bitkilerin üretimi,
 11. Fide veya fidan yetiştirme,
 12. Büyükbaş hayvancılık (sığır, manda, tesis yapımı ve hayvan satın alma)
 13. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği (koyun, keçi, hayvan alımı ile tesis)

2016 yılında Genç Çiftçi Projesi” kapsamında küçükbaş hayvancılık sektöründe 107.000 küçükbaş hayvan verildiğini biliyor muydunuz?

Bu seçim sonrasında bir alt sekmeye geçilerek 2018 Yılı Genç Çiftçi 50 bin lira hibe projesinin amacı, hedefleri, hangi amaçla yapıldığı, konusu anlatılacak ve ikamet ile arazi seçimi yapılarak devam edilecek.

Proje konusunda Bakanlık uhdesinde kurulmuş olan (ÇKS, Türkvet, AKS, ÖKS, OTBİS v.b.) çiftçi kayıt sistemine üyeyim veya üye olmayı taahhüt ediyorum.

Son olarak çiftçimizin destek alabilmek ÇKS. kaydı yaptırmak zorunda olup, kaydı yaptırmış ise problem yok ancak, kaydı yok ise onay aldığı zaman yaptıracağı yönünde ki yukarıda yer alan kutucuğu işaretlemelidir.

Bu bilgileri de dolduran çiftçimiz Gider Kalemi, Arazi/İşletme Bilgileri ekranını da doldurduktan sonra hibe için gerekli evraklar ekranına geçecektir. Bu ekranda bulunan gerekli evrakları boş bir sayfaya kaydediniz.

Genç Çiftçi Hibe Projesi 2017 Başvurusu

Genç Çiftçi Hibe Projesi 2018 Başvurusu

Genç Çiftçi 2018 Hibe Projesi Gerekli Evraklar

 1. Hibe proje başvurusu için dilekçe,
 2. Projeye ait tanıtım formu,
 3. Gıda Tarım Müdürlüklerinde imzalanacak taahhütname belgesi
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 5. Okur yazarlık belgesi veya varsa diploma,
 6. Varsa eşinizin ve sizin SGK. dökümü belgeleri
 7. Vergi dairesinden alınacak eşinizin ve sizin vergi mükellefi olmadığınızı gösteren belge,
 8. E-Devlet üzerinden alınacak ikamet belgesi,
 9. Araziye ait mülkiye veya kiralama belgeleri,

Bu evrakları bir yere not ettikten sonra KAYDET butonuna tıklayınız ve 2018 yılı için genç çiftçi hibe başvuru ekranını sonlandırınız. Bu işlemden sonra hazırladığınız evrakları projenin yapılacağı yerdeki İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine teslim ediniz.

2018 yılı için henüz yeni projeler ve başvuru yapılacak alanlar belirlenmedi ancak geçen yıl bildirilen rehbere ve sisteme göre başvurular bu şekilde yapılacak. 2018 yılında projenin Resmi Gazete’de yayımlanmasını mütakiben haberbankam.com olarak başvuruların yapılma şekillerini, hayvancılık ve bitkisel üretimin adet sayılarını ayrıntılı olarak yayımlayacağız.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız, 2018 köye dönüş projesinde hayvan alımlarının yüzde 40 yerli, yüzde 60 dışarıdan olacağını açıkladı. Projenin detayları hakkında ki videoyu izleyebilirsiniz.

Genç Çiftçilerimize 2017 Yılında 30 Bin Lira Hibe Yeterli mi?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. akın dedi ki:

  bu hayvanlar ne zaman verilecek bilgisi olan varsa bizleri de bilgilendirsin bekleye bekleye kök saldık meyva vermeye başlayacağız ama hala genç çiftçi hayvanları verilmedi nasıl bir purosudur bu böyle ilgili makamların biran evvel bu işe müdahale etmeleri gerekiyor çiftçi ler sizin oyuncağınız değil seçim yaklaşıyor ve oy istemeye gelince hızlandırılmış kurs yapıyorsunuz

 2. Abdurrezzak kırlangıc dedi ki:

  Ben köyde oturan abdurrezzak kırlangic fakir bir adamim 8 cocugum var devletimimizin bu cikardigi yasadan yani kücük baş hayvanciliktan bende yararlanmak istiyorumm hayvanların besliyecek yerimiz var köyümüzün yeride müsaait ama benim ve ailemim hic bi geliri yok inşallah bende bu yasadan faydalanmak istiyorum bu yasa zatene bizim gibi fakirlerin de bir gecim kaynagi olur ama ben isterim ki gercek maaş edecekler vermesini dilerim bizim gibi ihtiyaci olanlara degilde yiyicilere verirse bu yasa nicin. biz devletimize güveniyorum alalh başimizdan eksik etmesin devletimizi. en kisa sürede cevaplarınızı bekliyorüz teşekür ederiz

 3. MUSTAFA dedi ki:

  Büyük baş hayvan alacak olan arkadaslar yine ital sığır gelecekmiş kesin bilgi

 4. isimsz dedi ki:

  İhtiyacı olana veriyorlar ben koydeyim ama çıktı bana demek şartlar uymuyor senin üzerinde malın varsa zaten alamazsınız arkadaşlar bn şartları biliyorum zengine de çıkmıyor bu proje … zengin için de başka destekler var yok değil .. genç çifti projesi zengine değil ihtiyacı olana çıkıyor… ..

 5. mustafa şimşek dedi ki:

  bu yıl hayvanları ne zaman dağıtacaklar haberi olan varmı

 6. Rahim demir dedi ki:

  Aliihsan bey size katılıyorum bende sizin gibiyim

 7. yilmaz dedi ki:

  Esi sskli bir bayan yararlanamiyor o isden cikacak nasil bu ise devam edecek diye soran yok bir yillik bir ailenin gecim masrafinida versin o zaman verdigi destegi o aile oyle gerceklestirir ancak sacmalik ve duzen yok

 8. Hira dedi ki:

  Çiftçi olana verilmiyor mu? Anlamadım sadece çiftçiliğe geri dönüş mü?

 9. Yasmin dedi ki:

  Zengine değil devletimiz gercek ihtiyacı olana vercek sadece yeşilkar vede c sınıfı muracat edebiliyor nasıl zen gin oluyoruz soruyorum size

 10. Yasmin dedi ki:

  Hiç de degil siz yanlış biliyorsunuz nasıl. Zengin lere veriliyor bi anlatın ilk şart yeşilkart c statüsü nde olcak

 11. Ercan dedi ki:

  Iyi güzel hoş okuyunca çok umutlaniyorum ne güzel şeyler yapıyor hükümetimiz diyorum.ama neden gerçek ihtiyaç sahibine degilde zenginlere çıkıyor bu destekler hibeler masusmu yapıyorlar u yaniklara zenginlere peskekmi çekiliyor yoksa.yapacaksanız kağıt üstünde değil real olarak gözlem yapın kim alıyor kim alamıyor bi bakin durustseniz eğer.

 12. Halil dedi ki:

  bu hibe pamuk yerfıstığı yada mısır içinde veriliyor mu

 13. Ali ihsan çelik dedi ki:

  Adamlar şehirde yasıyor destek için bas vuruyor desteğı alıyor ama çiftçilikle alakası yok yanı destek yine çiftçiye gitmiyor.44 yaşındayım köyde doğdum hala koydeyım bu nasıl ıs bizlere destek yok sehırdekıne var sanki köye gelip cıfcılık yapacaklar.işlerımı kanuna uydurup haksız destek alınıyor yazık yazık

BİR YORUM YAZ