Haber Bankam

2018 Devlet Destekleri ve Esnaf Teşvikleri Açıklandı!

Esnaflarımıza müjde! 1 ay senden bir ay benden yeni işçi alımlarında devlet tarafından destek verilecek. 2018 yılında iş başı eğitimine ücret ve annelere 400 lira çocuk parası ödenecek. İşte ayrıntılar..

2018 Devlet Destekleri ve Esnaf Teşvikleri Açıklandı!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

14 ARALIK 2017 tarihinde düzenlenen istihdam şurasıda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep TAYYİP ERDOĞAN esnaf ve engelli vatandaşlarımıza birçok yeniliği açıkladı. 2018 yılında 3 veya daha az işçi çalıştıran esnaflarımızın sağlayacağı her yeni işçi için 1 yıl boyunca ek olarak ödemeleri gereken maaş, prim ve vergilerin 1’er ayının Devlet tarafından ödeneceğini müjdeledi.

İstihdam Şurasında 2018 Yılı Teşvikleri

Esnaflarımız tümü için 2018 yılında birçok yeni teşvik ve düzenlemenin yürürlüğe gireceği anlatıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından anlatılan esnaf destekleri ve teşvikler, salonda bulunanlar tarafından alkış alırken, sayın Cumhurbaşkanımız teşvikleri şöyle açıkladı.

İstihdam Seferberliğine Şükranlarını Sundu

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Şubat ayında başlayan istihdam seferberliğine katkı sağlayan tüm esnaflarımıza şükranlarını sundu. Bu yıl Şubat ayında başlamasına rağmen ARALIK ayına kadar 1 buçuk milyon istihdam sağlanmasının büyük bir rekor olduğunu dile getirirken Türkiye’de bu ve buna benzer gelişmelerin önemini vurguladı. Sayın ERDOĞAN büyüme konusunda kimseden taktir beklemediklerini ancak kendilerine engel olmaya çalışmamalarını istedi. Vaktimizi boşa harcamasından bu bizim için yeterlidir dedi.

Cumhur başkanı ERDOĞAN konuşmasına başlarken özellik ile bu yıl ilk defa şubat ayından başlatılan istihdam seferliği için büyük katkılarda bulunan esnafımıza şükran dileklerini iletti. Daha sonra ise ERDOĞAN konuşmasına 2017 senesinden aralık ayına kadar 1,5 milyon ilave çalışma hayatına istihdam sağlanmasının bir rekor olduğunu belirtti. Türkiye’nin geleceği için bu tür gelişmelerin çok önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanımız, bu büyüme için hiç kimseden taktir beklemediklerini sadece bize engel olmaya çalışmasınlar ve vaktimizi boşa harcamasınlar bu bize yeterli dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden +2 İstihdam İstedi

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN başlatılan istihdam seferberliğinin ardından girişimcilerden ve iş adamlarından bir ricası olduğunu dile getirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız şunları dile getirdi;“Burada özellikle benim tüm girişimcilerimizden, iş adamlarımızdan özellikle şahsım ve milletim adına yeni bir ricam olacak. Çünkü bu istihdam seferberliğini herhalde sürekli devletten bekleyecek olursak, bu ciddi bir yanılgı olur. Ama yaklaşık 1,5 milyon üyesi olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, herhalde 1,5’un üzerinde değildir, değil mi? 1,5 milyon üyesi olan Odalar ve Borsalar Birliği, yılbaşında kendisinden bütün üyelerimizin artı bir istihdam sağlamasını istemiştik, şimdi büyüme oranımız ikiye katladığına göre, eğer biz artı iki istihdam sağlayacak olursak bu, ülkemizin büyüme oranını Allah’ın izniyle daha da genişletecek, daha da yayacak ve bu ülkeyi kıskananları da çıldırtacaktır.”

Cumhurbaşkanımız talebinin yerine getirilmesi durumunda, ülkemizde şu gelişmelerin yaşanacağının altını çizdi.

  • 11,1 oranındaki yükselme ve büyüme süreci devam edecek,
  • Halkımızın iş verene olan güveni ve muhabbeti aratacaktır. 

Prime Esas Kazanç Sistemi Getirilecek

Sayın Cumhurbaşkanımız Kobi’ler için bugüne kadar sadece asgari ücretler için prim desteği verilebildiğini söylerken ancak, bu desteğin artık daha fazla genişletildiğini ve prime dayalı esas kazanç sisteminin getirileceğini söyledi. Bu durumda ek olarak iş sahibi olan vatandaşımız için 4 bin 750 lira ücret sigorta primide teşvikler dahil edildiğini vurguladı. Daha önce verilmekte olan 773 liradan Bin 884 lira prim ve vergi desteğinin 1 yıl boyunca ödeneceğinin müjdesini verdi. Bu uygulama 2018 yılında uygulanmaya başlayacak.

Buna ilaveten kadın ve engelli vatandaşlarımızı işe alan esnaflarımız için teşviklerin 6 ay daha fazla verileceğini sözlerine ekledi.

Esnafa 2018 Yılında İşçiler İçin Prim ve Maaş Desteği

2018 yılında 3 yada daha az çalışanı olan esnaflarımız işe alacakları her işçi için maaş + prim ve verginin 12 ay boyunca bir ayını kendisi, bir ayını ise Devletin karşılayacağı müjdesini verdi.

Halen iş bulamayan sanayicilerin olduğunu anlatan Sayın Cumhurbaşkanımız, işbaşı ve mesleki eğitime önem vereceklerini, bunun için yeni bir sistem getirildiğini söyledi.

2018 Teşvikleri ve Esnaf Desteklerinden Bazıları Şöyle;

  • Yetim aylığı alan ancak çalışmaya başlayanların aylıkları kesilmekte idi. 18-25 aralığında artık bu aylıklar kesilmeyecek.
  • Engellilere 50 bin lira hibe verilecek. İŞ-KUR tarafından 2017 yılında engellilere 36 bin lira hibe veriliyordu. Bu hibe 2018 yılında 50 bin liraya çıkarılacak.
  • Yeşil pasaportu olan gençlerin çalışmaya başlamaları durumunda, hakları kaybolmakta idi. Yeni düzenleme ile çalışmaya başlasalar da hakları kaybolmayacak.

Annelere 400 Lira Bakım Parası

Kadınlara ayrı bir yer verildiğini ve sanayi sektöründe ki mesleklerde düzenlenecek olan kurslara katılan ve 2 ile 5 yaş aralığında çocuğu olanlar için her ay 400 lira bakım masrafı ödenecek. Bununla birlikte mesleki eğitim programlarında da revizyona gidilecek.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ