Haber Bankam

2018-2019 Tarım ve Hayvancılık Destekleme Miktarları Açıklandı!

Hayvancılık ve tarım alanında destekleme miktarları açıklandı. Mazot ve gübre desteği, havza bazlı desteklemeler, tarla başı ödeme miktarları, soy kütüğü ödemeleri, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, balıkçılık, arıcılık, ipekböceği yetiştiriciliği alanında destekleme miktarları belli oldu.

2018-2019 Tarım ve Hayvancılık Destekleme Miktarları Açıklandı!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, Ortalama: 4,67 out of 5)
  Loading...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım ve Hayvancılık Desteklemelerini açıkladı.

Mazot ve Gübre Destekleri (Dekar Başı)

 1. Arpa, buğday, çavdar, yulaf, tiritikale ektiğinizde 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 15 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 19 TL
 2. Çeltik ve pamuk için 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 40 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 44 TL
 3. Fasulye nohut ve mercimek için 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 14 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 18 TL
 4. Aspir için 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 12 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 16 TL
 5. Patates mısır soya fasulyesi, ayçiçeği ve dane için 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 19 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 23 TL
 6. Fındık, fıstık, çay, soğan, kanola ve yonca gibi yem için kullanılan ürünler için 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 10 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 14 TL
 7. Eğer hiçbir ürün ekmeyecekseniz ve tarlanızı nadasa bırakacaksanız dekar başına verilecek olan mazot yardımı 10 TL dir. Ancak nadasa bıraktığınızda gübre yardımı parası alamayacaksınız.
 8. Eğer yıl içerisinde mazot fiyatları artarsa bu oranda yapılan teşviklere ek bir ödenek sağlanacaktır. Eğer organik tarım yapacaksanız ekeceğiniz ürüne göre 10 TL ile 100 TL arasında teşvik alacağımızı unutmayalım.

Diğer meyve, sebze çiçek, süs bitkileri, üzüm ve çeltik içinde 10 TL ile 100 TL arasında değişen oranlarda destek sağlanacaktır.

2018-2019 Tarım ve Hayvancılık Destekleme Miktarları Açıklandı!

Eğer balık yetiştiriyorsanız kilogram başına 0,25 kuruş gibi bir miktarda yardım yapılacaktır.

Listede net bir şekilde belirtilmeyen ürünler 10 TL ile 100 TL arasında farklılık gösterdiğini görmekteyiz. Ödenecek olan destek tutarı bağlı olduğunuz il veya ilçedeki gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünce belirlenecektir. Ekim yapmadan önce mutlaka ÇKS sistemine kayıtlı olduğunuz kurum ile görüşmenizi tavsiye ederiz.Havza Bazlı Desteklemeler ve Miktarları

1- Ay çiçeğine 1 kilogram başına 40 kuruş,
2- Kütlü pamuğa 1 kilogram başına 80 kuruş,
3- Soya Fasülyesine 1 kilogram başına 60 kuruş,
4- Aspireye 1 kilogram başına 55 kuruş,
5- Kanolaya 1 kilogram başına 50 kuruş,
6- Mısıra 1 kilogram başına 3 kuruş,
7- Arpa yulaf çavdar buğday 5 Kuruş,
8- Çeltiğe 1 kilogram başına 10 kuruş,
9- Kuru fasulye mercimek ve nohuta 50 kuruş,
10- Zeytin yağına 80 kuruş,
11- Taze çaya 1 kilogram başına 13 kuruş maddi destek yapılacağını unutmayalım.
Suyu az olan bölgelerde mercimek, nohut ekeceklere fazladan %50 oranında ek ödeme yapılacaktı

Hayvancılık Yapan Çiftçilere Yapılacak Olan Teşvik Ödemeleri Nelerdir?

Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimize de hayvan başına yardım yapıldığını unutmayalım. Dikkat etmemiz nokta ise mutlaka doğumdan itibaren hayvanınızın kayıtlarını bildirmemiz ve düzenli aşılarını yaptırmamız gereklidir.

1- Aşıları yapılmış olan 4 aydan büyük olan buzağı için 350 TL.
2- Malak için 150 TL,
3- Soy kütüğüne bağlı olan buzağı için 500 TL, malak için 400 TL,
4- Boğaların buzağısı için 50 TL,
5- Dişi mandalara 250 TL, eğer soy kütüğüne bağlı ise 400 TL

Soy Kütüğüne Bağlı Hayvan Nedir?

Kısaca açıklarsak saf ırktır. Kırma olarak tabir edilen hayvan cinsi olmamalıdır. Örnekle açıklarsak Holstein cinsi inek eğer holstein cinsi inek ile çiftleşir ve bu kayıt altında ise yavru için fazladan maddi yardım alabilirsiniz.

Çoban Yardımı Ne Kadar?

Eğer 200 ve daha fazla hayvana sahip iseniz devletten 5000 TL yardım alabilirsiniz. Eğer damızlık olarak yetiştirilecek olan hayvana sahip iseniz koyun, keçi için hayvan başına 25 TL yardım alabilirsiniz. Eğer Mardin Siirt Bitlis’te ikamet ediyorsanız tiftik keçilerine keçi başına 20 TL ücret alabilirsiniz.

Arı Yetiştiriciliğine Devlet Yardımı

Arı yetiştiriyorsanız devlet tarafından yapılan maddi yardım biraz daha farklı olmaktadır. Kovan başına 10 TL ücret alabilirsiniz. Kraliçe arı için 15 TL, damızlık kraliçe arı için ise 40 TL yardım alabilirsiniz.

İpek Böceği Yetiştiriciliği

Eğer kafanızda ipek böceği yetiştirmek ile ilgili planınız varsa dikkat. Alacak olacağınız 100 başa kadar ipek böceği için vereceğiniz ücretin % 30 una kadarını devlet size geri ödeyecektir.

Balıkçılık Yapanlara Devlet Yardımı

Balık yetiştiriciliği için alabileceğiniz teşvik balığın cinsine bağlıdır. Alabalık yetiştiriyorsanız 1 kilogram başına 0.375 ile 0.75 kuruş arasında maddi yardım alabilirsiniz. Diğer çupra levrek vb diğer cins balıklar için 0.5 kuruş ile 1 TL arasında ücret alabilirsiniz. Midye yetiştiricisi iseniz 0.05 kuruş ile 0.25 kuruş arasında yardım alabilirsiniz.

Kıyı balıkçılığı yapıyorsanız teknenizin boyutuna göre ücret alırsınız. Eğer 10 metreden küçük bir balıkçı tekneniz varsa 500 TL ile 1.000 TL arasında yardım alabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ