Haber Bankam

2017 Yılında Yurtdışından Telefon Getirmenin Vergisi Belirlendi

2017 yılında Yurtdışından Samsung, Iphone, LG veya yeni bir marka model cep telefonu getirerek, pasaport kaydı yaptırmak isteyenler için vergi hesaplaması ve ucuza gelip gelmediği, avantajlı olup olmadığını kaleme aldık. İşte 2017 yılında uygulanacak dışardan gelen telefonlar için kayıt ücretleri..

2017 Yılında Yurtdışından Telefon Getirmenin Vergisi Belirlendi
 • 1 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Yurtdışından getirilen cep telefonları için bandrol ücreti ne kadar?

Yurt dışından elektronik eşya  almayı düşünenler özellikle de cep telefonlarını yurtdışından aldıklarında daha ucuza mal ettiklerinden yurtdışından getirilen telefonları daha çok tercih etmektedir. Yurtdışından cep telefonu getirecek olanların getirdikleri elektronik eşyalar için tek seferlik olacak şekilde yapacakları bandrol ödemelerinin ücretleri belli oldu. Bakanlar kurulu kararı ile ticari ithalat dışında yurtdışından gelecek telefonlar için belirlenen vergi ücretleri 1 Ocaktan itibaren geçerli olacak ve 31 Aralık 2017‘ye kadar bu ücretler üzerinden ödemeler alınacak.

Yurtdışından ticari ithalat haricinde cep telefonu getirecek olanların tek seferlik olmak üzere ödeyeceği vergi miktarı ise  20 Avro olarak belirlendi. Cep telefonları dışından yurt dışından ticari ithalat dışında getirilecek olan elektronik eşyalar içinde , bilgisayar, televizyon, uydu alıcısı gibi eşyalardan da bir defaya mahsus olmak üzere ödeme alınacak.

Cep telefonu, televizyon, radyo, video, uydu, birleşik cihazlar ile bunların dışında kalan radyo televizyon yayını almaya yarayan her türlü cihazdan alınacak olan ödemeler ise;

 • Cep telefonlarından 20 Avro,
 • Bilgisayar tablet 10 Avro,
 • Oto tv 8 Avro

olarak belirlendi.Yurtdışından elektronik eşya getirecek olanların diğer elektronik eşyalar için bir defaya mahsus ödeyecekleri bandrol ücretleri ise aşağıdaki gibidir.Radyo ağırlıklı birleşik cihazlar bandrol ücretleri

Cep tipi radyo kasetçalar (radyo-walkman) 1 avro, Taşınabilir (pilli) radyo-pikap 3 avro,Taşınabilir radyo-kasetçalar 3 avro, Oto radyo-kasetçalar 3 avro ,Oto radyo kompakdiskçalar 4 avro, Taşınabilir (pilli) radyo-kompakdiskçalar 4 avro ,Radyo-kasetçalar 5 avro, Radyo kompakdiskçalar 7 avro, Radyo-pikap 7 avro, Radyo-kasetçalar-pikap-kompakdiskçalar 18 avro, Cep tipi radyo alıcıları 1 avro, Saatli radyo ve radyolu saatler, bir müzik aleti (elektronig org gibi) üzerindeki radyolar, oyuncaklar üzerindeki radyolar, ışıldaklar ve radyolu vantilatörler 1 avro ,Oto radyo alıcıları 1 avro, Taşınabilir radyo alıcıları 2 avro olarak belirlendi.

Radyo ve Televizyon yayını almaya yarayan her türlü cihaz 18 avro, set üstü kutusu (set top box) cihazları ile her türlü uydu atıcı cihaz 7 avro olacak.

Cep tipi radyolu Mp3-Mp4 çalar ve benzerleri 2 avro , Radyo ve/veya TV’li navigasyon cihazları 7 avro, Radyo ve/veya TV’li DVD-VCD player ve benzerleri 15 avro, Radyo ve/veya TV’li ev sinema sistemleri 15 avro taşıtlarda kullanılmaya mahsus navigasyonlu multimedya cihazları için 10 avro olarak belirlendi.

Televizyon bandrol ücretleri

Yurtdışından televizyon getirecek olanların bir defaya mahsus  olmak üzere ödeyecekleri bandrol ücretleri ise;

 • 51 ekrana kadar (51 dahil)- 5 avrodan 10 avroya,
 • 51-67 ekran arası – 8 avrodan 16 avroya,
 • 67-85 arası – 10 avrodan 22 avroya,
 • 85-116 arası – 12 avrodan 34 avroya,
 • 116-148 arası – 15 avrodan 40 avroya

yükseldi. 148 ekrandan yukarısı da yeni kategori olarak belirlendi ve bandrol ücreti 80 avro oldu. 2017 yılında yurtdışından cep telefonu getirmek isteyenler için fiyatlar böyle. Bu kapsamda yurt dışından telefon getirmeden önce Türkiye fiyatlarını göz önünde bulundurmanız tavsiye ediliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. mehmet atilla talay dedi ki:

  vergi bandrol nereye ödenir

BİR YORUM YAZ