Haber Bankam

2017 Yılında Referandumda Oy Kullanmamanın Cezası Var mı?

16 NİSAN 2017 günü yapılacak olan Anayasa Referandumunda oy kullanmazsak ne olur? Cezası varmı? 2017 yılında oy kullanmayanlara ne kadar ceza verilecek? İşte ayrıntılar..

2017 Yılında Referandumda Oy Kullanmamanın Cezası Var mı?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

16 NİSAN 2017 Pazar günü tüm Türkiye’de seçmenler Anayasa değişikliğini oylamak için sandık başına gidecek. Seçmenlerin oy kullanacakları sandıklar ve okullar açıklandı ve Muhtarlıklar tarafından bildiriler gönderildi. Referandumda Evet veya Hayır deme konusunda çekimser olan bazı vatandaşlar, sandık başına gitmek istemiyorlar. Peki Referandumda Oy Kullanmamanın Cezası Var mı 2017 yılında nasıl bir yaptırım uygulanacak? İşte detaylar..

Referandumda Oy Kullanmamanın Cezası Var mı?

Yüksek Seçim Kurulu tarafından 2017 yılında anayasa değişikliği için oy kullanmamanın cezası henüz açıklanmadı. Referandum başlangıcına saatler kalmasına rağmen henüz bir açıklama yapılmadı. 2010 yılında yapılan oylama da oy kullanmayan vatandaşlarımıza 20 lira ceza kesileceği açıklanmış ancak uygulanmamıştı. Bu yılda, seçmenin sandık başına gitmesinin sağlanması amacıyla 22 lira  bir ceza belirlenebileceği, oy kullanmayanlara bu cezanın uygulanabileceği değerlendirildi ancak YSK bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı.



Nerede Oy Kullanacağınızı Bilmiyorsanız Bu sayfadan öğrenebilirsiniz. https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp

Referandum da oy kullanmak için gerekli evrakların yer aldığı YSK tarafından hazırlanan videoyu bu sayfadan izleyebilirsiniz.

Referandum Oylaması Ne Zaman Yapılacak

Oylama tüm Türkiye’de 16 NİSAN PAZAR günü bazı illerimizde 07:00′ da, bazı illerimizde ise 08:00’da başlayacak. Aşağıda isimleri yazılı illerimizde oy verme işlemi 07:00′ 16:00 saatleri arasında yapılacak olup, diğer illerimizde ise 08:00 – 17:00′ da uygulanacaktır.

07:00 – 16:00 arasında oy kullanılacak iller; Ağrı, Sivas,Artvin, Bingöl, Malatya, Hakkari,  Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, Tunceli, Giresun, Kilis, Erzurum, Gümüşhane, Adıyaman, Kars, Mardin, Iğdır, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Van, Bayburt, Batman, Şırnak ve Ardahan..

Referanduma saatler kaldı. Sonuçlar 16 NİSAN Pazar günü saat 21:00’dan sonra tüm haber kanallarında naklen yayınlanacak.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ