Haber Bankam

2017 Yılında KOSGEB Tekrar 50 Bin Lira Faizsiz Kredi Verecek

KOSGEB 50 bin lira sıfır faizli Kredi desteği için 10 ŞUBAT 2017 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk ÖZLÜ tarafından program açılışı yapılacak. Sıfır Faizli KOSGEB 50 bin Lira İşletme Desteği Kredisi İçin Başvuruların başlayacağı bekleniyor.

2017 Yılında KOSGEB Tekrar 50 Bin Lira Faizsiz Kredi Verecek

Esnaflara 2017 yılında 50 bin lira sıfır faizli kredi desteği tekrar verilecek

Ekonomi ve Koordinasyon kurulundan çıkan son karar ile İhtiyaç duyan her esnafın yararlanabileceği şekilde 2017 Yılında KOSGEB Tekrar 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verecek. Devlet esnafa yeniden  ilk yıl geri ödemesiz toplam 36 ay vadeli işletme başına 50 bin lira üst limitli faizsiz kredi imkanından yararlandırmak üzere daha fazla bütçe ayrılacağını ve gerekirse bütçeye destek aktarılacağını ve tüm esnafların şartları sağlamaları halinde faizsiz kredilerden yararlanması için elinden geleni yapacağını açıkladı. 2017 yılında gerçekten finansmana ihtiyaç duyan ve zor durumda kalan esnafların mağduriyetinin giderilmesi amacıyla açılacak yeni kredi fırsatı başvuruları ise 2017 yılı başında ve sonunda olmak üzere başlatılacak ve başvuru tarihleri Kosgeb den duyurulacak.

50 bin lira faizsiz esnaf kredisi 2017 Yılı Başvuruları

2016 yılında başvurulardan yararlanma şansına sahip olamayan ve yaşanan bazı aksaklıklar nedeniyle kredi başvurusunu tamamlayamayan ve başvuru imkanını kaçıran tüm esnaflara 50 bin lira faizsiz kredi imkanı için ikinci şans verilecek ve 50 bin kobinin yararlanabileceği şekilde yeni yıl bütçesinden faiz desteği verilecek. 250 bin kobinin sadece 15 bin’i bu faizsiz krediden yararlanabildi. Geriye kalan diğer esnaflar ise ikinci bir şans verilecek mi  başvurular ne zaman açılacak? Kredi faiz desteğinin şartları nasıl olacak herkes hükümetten gelecek açıklamaları bekliyor.

2017 yılında bankalardan faizsiz kredi almak isteyen esnafların kafalarını kurcalayan tek soru ise sicillerin temiz olması şartı. Oysaki son yılda birçok esnaf malesef piyasaların durgunluğundan oldukça etkilendi ve çoğu esnaf bankalardan kredi alamaz hale geldi. Üstüne bir de ödenmemiş vergi borcu olmaması şartı esnafların en çok sorun yaşadığı borçlardan birisi. Esnaflar borçlarının hepsinin kapatılması amacıyla devlet desteklerinden yararlanmak istiyor ama bazı şartları ise malesef sağlayamıyor. Çoğu esnaf bu şartları sağlayamadığı için bankalarda 50 bin lira faizsiz kredi alamayacağına inanıyor.

Yapılan son düzenlemeler yine esnafın lehine olacak şekilde sürdürülürken esnaflara 2017 yılında sicil affı meclisten geçeceği günlerin sonuna gelindi. Geçtiğimiz günlerde esnafa sicil affı müjdesinin verildiğini ve meclisten geçmesi için bütün çalışmaların hızlandırıldığını ve esnafa işsizlik ahilik fonu oluşturularak bütün bu uygulamaların 2017 yılında torba yasa ile yürürlüğe girerek tüm esnafların verilecek desteklerden yararlandırılmasının önünü açacak sicil affı yürürlüğe girdiğinde tüm bu riskler ortadan kalkacak. Eğer esnafa sicil affı yasa ile yürürlüğe girerse yasalaştığı tarihten itibaren 6 ay içinde kredi ve kredi kartı borçlarını yapılandıracak olan esnafların tüm borçlarının geçmiş sicilleri temizlenerek esnaf için beyaz bir sayfa açılarak  bu uygulamadan yararlanmak isteyen esnaflar bütün borçlarını yapılandırmaları şartı ile 2017 yılında yeniden verilecek Kosgeb sıfır faizli 50 bin lira esnaf kredisi başvurusu yapabilecekler.

Bu da 2017 yılında krediye ihtiyaç duyan küçük esnafların ve mikro kobilerin kredi kullanabilmesi için ve finansmana erişimlerinin önündeki tüm engeller kaldırılarak 50 bin lira faizsiz  esnaf kredisini almaları için gerekli tüm çalışmalar yapılmaya devam ediliyor.

Esnafa 50 bin lira faizsiz kredi başvuru şartları

2016 yılı bitmesine yakın son bir hafta içinde gündeme gelen başvuruları 2 gün gibi kısa bir süre içinde tamamlanarak kredilerin sahiplerine ulaştırıldığı proje 2016 yılı bütçesinden karşılanmıştı. 2017 yılında verilecek olan 50 bin lira faizsiz kobi kredisinin bütçesi ise 2017 yılındaki yeni yıla ait ayrılan bütçeden karşılanacak. EKK toplantısında çıkan karar ile verileceğinin müjdesini Başbakan Binali Yıldırım vermişti. Ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamaların çoğunda 50 bin lira faizsiz kredi desteğinin şartları ile ilgili sürekli yeni bilgiler veren Yıldırım; Zor durumda kalan ve işsiz kalan esnafların işsizlik fonundan yararlandırılacağını, esnaflar için ahilik fonu kurularak kepenk kapatan esnafların bu fondan yararlanabileceğinin şartlarını açıkladı ve bunun yanında esnaflara verilecek olan 50 bin lira faizsiz kredi ile ilgili olarak şartları sağlayan her esnafın bu krediden yararlanabileceğinin ve daha fazla kobinin yararlanabileceği şekilde yeni bütçeden kaynak ayrılacağın gerekirse bütçeye farklı kaynaklardan ilave yapılarak esnafların 2017 yılını daha rahat geçirmeleri için ellerinden geleni yapacaklarını açıklamıştı.

Hükümetin 2017 yılında esnaflara vereceği destekler bununla da sınırlı değil. Esnaflara verilecek diğer faizsiz kredi desteği Halkbankasından verilecek 30 bin lira faizsiz kredi şartları ve Kosgeb’ in 150 bin lira hibe kredi imkanlarından yararlanarak da esnaflar 2017 yılını daha rahat geçireceğe benziyor.

2017 yılı 50 bin lira faizsiz esnaf kredisi başvurusu nasıl yapılıyor?

2017 Yılında KOSGEB Tekrar 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verecek

2017 Yılında KOSGEB Tekrar 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verecek

Kosgeb kurumu tarafından faiz desteği olarak bankalardan faizsiz kredi şeklinde kullandırılacak 50 bin lira üst limitli kredinin başvuruları 2016 yılındaki şartlar ile benzerlik taşıyacak.2016 Aralık ayında başvuruları Kosgeb’ e yapan ve Kosgeb’ e kayıtlı tüm kobilere kullandırılan Kosgeb 50 bin lira faizsiz kredi desteği için ilk önce kobilerin Kosgeb veri tabanına işletme kaydını yapmaları ve ardında  kobi beyannamesi vermeleri gerekiyordu. Aynı şekilde başvurular başlamadan kayıt ve kobi beyannamesi güncelleme işlemlerinin zamanında yapılması ile başvurularda sorun yaşamamak için oldukça önemli. Başvuruların yoğunluğu nedeniyle çoğu kobi beyanname verememiş, beyanname verse de Sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği başvurularını sistemden gerçekleştirememişti. Başvurularda zaman kaybetmek istemeyen ve sorunsuz bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmek isteyen esnafların şimdiden kobi beyannamesi güncelleme işlemlerini yapmaları ve sürekli güncel tutmaları gerekiyor. 2017 Yılı 50 bin lira faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyenler başvurular başlamadan Veri tabanına kayıt olmalı! Ardından son gün gelmeden kobi beyannamesi doldurarak beyanname güncelleme işlemlerini hemen gerçekleştirin ve tüm işlemlerinizi son güne sıkışmadan halledin!

Kosgeb sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği için gerekli evraklar nelerdir?

2017 Yılında KOSGEB Tekrar 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verecek

2017 Yılında KOSGEB Tekrar 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verecek

Kobi beyannamesi işlemlerini Kosgeb sisteminden yaptıktan sonra kobi beyannamesi bilgi dökümanının çıktısını alarak bu belge ile beraber işletme adına faaliyet durumunu gösteren belgeler olan vergi levhası, sicil gazetesi ve ortakları olanları ortaklar ile ilgili imza beyannamesi ve imza sirküleri ile birlikte Kosgeb Müdürlüklerinde giderek beyanname işlemlerini gerçekleştirebilir Kosgeb yetkililerinin denetlemelerde kullanacağı bu belgeler ile faizsiz kredi başvurusu için işletme kredi faiz desteğine başvuru yapabilirsiniz. Kosgeb başvuru şartlarında yeni düzenlemeler yaptı. 2017 yılında Kosgeb müdürlüklerine gitmeden de elektronik ortamda kobi beyannamesi işlemleri gerçekleştirilebilecek. Aklınızda olsun.

2017 yılında Kosgeb tarafından verilecek faiz desteğine başvuru nasıl yapılır?

2017 Yılında KOSGEB Tekrar 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verecek

2017 Yılında KOSGEB Tekrar 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verecek

KOSGEB Sıfır Faizli İşletme kredisi faiz desteği başvuruları yine sifirfaiz.kosgeb.gov.tr üzerinden yapılacaktır. Başvurular açıkladığında internet üzerinden yukarıdaki görseldeki bu adrese Kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak gerekli bilgileri sisteme girip gerekli yönergeleri takip ederek işletme başına 50 bin lira üst limitli faizsiz kredi başvurusunu yapabilirsiniz.

Kosgeb başvurular sona erdiğinde tüm bu belgeler ve kobi beyannamesi üzerinden işletme ve kobinin ihtiyaç duyduğu finansman için gerekli denetlemelerini 24 saat içinde gerçekleştirdikten sonra başvuru sonuç listesini açıklayacaktır. Kobilerin kayıtlarda verdiği e-mail ve cep telefonlarına sms olarak sonuçlar iletilecek ve sıfırfaiz.kosgeb gov tr üzerinden onay formunun çıktısını alarak anlaşmaları bankalara faizsiz kredi için başvurular alınmaya başlanacaktır. 2016 yılında verilen faizsiz kobi kredisi şartlarına  benzer nitelikte kullandırılacak olan kredinin başvuru süreci ve şartları da benzer şekilde olacaktır.

50 bin lira faizsiz esnaf kredisi veren bankalar 2017

Kosgeb ile aralarında imzaladıkları protokolle 50 bin lira faizsiz kredi vermeye yetkili olan 3 ‘ ü devlet 6 sı özel banka olmak üzere toplam 9 bankaya başvuru yapılması gerekiyor Kosgeb ile anlaşmalı bankalara Kosgeb destek onay formu çıktısı ile birlikte gerekli diğer evraklar ile başvuru yapanlar 50 bin lira faizsiz kredi alabileceklerdir.

Anlaşmalı bankalar ise; Vakıflar bankası, KGF, Halkbank, Denizbank, Akbank, İşbankası, Yapı ve Kredi bankası, Garanti bankası, QNB Finansbankasıdır. Bu bankalara desteklerden onay alan esnaflar başvuru yaparak 50 bin lira üst limitli ilk 12 ay geri ödemesi kalanı 3′ er eşit taksitlerle toplam 36 ay vadeli kredilerden yararlanmak imkanına kavuşacaktır.

10 ŞUBAT 2017 tarihinde 2017 yılı Sıfır faizli KOSGEB kredisi için açılış bugün yapılacak. Açılışı Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ yapılacak. saat 14:30’da yapılacak olan açılışta projenin detaylarının anlatılması bekleniyor.

2017 yılında şartları uyan 230 bin esnafımıza sıfır faizli kredi verileceği ve bu destekten yararlanmak için belirli şartlar olacağı açıklanmıştı. Projenin açıklanmasıyla binlerce esnafımızın KOSGEB’e başvuruda bulunması bekleniyor. Başvuru şartlarına gelirsek;

 1. Veritabanı kayıt işlemi,
 2. Beyanname verme ve güncelleme işlemi
 3. Sıfır Faiz KOSGEB sayfasından başvuru
 4. Bankalara ticari KOBİ kredisi için başvuru olarak sıralanıyor.

Kosgeb anlaşmalı bankalar ise Kredi Sicil Affından yararlanan esnafa destek verme ve vermeme konusunda ise inisiyatif sahibidir. Her ne kadar kredi sicil affı yasası yürürlüğe girmiş ise de, sicili bozuk olan esnafın 50 bin faizsiz krediden yararlanabilmesi için, bankanın da onay vermesi gerekiyor.

Gündemde ki haberlere göre şu anda sıfır faizli kredi için 206 bin başvuru olduğu ve toplamda yeni başvuranlarla birlikte 206 bin KOBİ’nin hepsine kredi verileceği açıklanmıştı.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. KOSGEB 2018 FAİZSİZ KREDİ dedi ki:

  KOSGEB 2018 YILINDA HİBE VERECEK Mİ?

 2. Murat dedi ki:

  Şahsın devlete olan borcundan bankalara ne alaka anlamadım bankalar kendi verdiği krediyi tahsil edemiyor Ken devletin tahsilat çıktığına neden soyunuyor bankaların bir sürü batık kredisini kurtaramamis esnafa SSK Bağkur borcunu öde diyor asıl bu yetkiyi bankaya veren devlet devlet dese ben esnafa kosgep aracılığıyla kredi veriyorum ama Bağkur ve SSK borcunu öde gel dese seçim öncesi oy kaybı olurdu bu kesin devlet ne diyor ben verdim onayladım ben çok iyiyim bankalar vermiyorlar ne saçma bişey bu bunu üç yaşındaki çocuğa söyleseler güler biri iyigi biri kötüyü oynuyor resmen seçim için kandırmaca En başta esnafa nefes aldıracak esnafa can suyu vereceğiz demeselerdi saygı duyardım ama esnafı ne yerine koyuyorlar anlamadım bu yaptıkları ayıp yakismadi

 3. Paşa dedi ki:

  2011 de başladığım işi 2016 da kapatıp başka bir iş üzerinden yeni bir iş kurdum , Hiç bir yere takıtım ve borçum yok , Bağkuru mu düzenli yatırıyorum , Başvuruyu yaparken işe başlangiç tarihim olan 8.2016 tarihini yazdım , başvuru onaylandı 20000 tl verelicek dediler Bütün Evrakları Eksiksiz tamamladım , 500 tl ye yakın para harçadık , 24.03.2017 de Sen 2016 iş yeri açmışsın senin kredin onaylanmadı 😀 BU REVAMI BANA DEDİM MADEM ARKADAŞ BEN YAZMIŞIM İŞE BAŞLANĞIÇ TARİHİMİ BANA NEDEN O KADAR EVRAĞI HAZIRLATIP , EN SONUNDA SENİN İŞİN OLMAZ DİYORSUN . BAŞTAN BAŞVURU YAPARKEN NİYE DEMİYORSUNDA , OKADAR ODA KAYIT BELGESİ ŞURAYA GİT BURAYA GEL SİCİL GAZETESİ GETİR, BU MİLLETİ NİYE YORUYORSUN., VERİLMEYECEK ŞARTLARI TAM YAZMAMIŞLAR BAKIYORUM HİÇBİR YERDE 2016 YILI İÇERİSİNDE YENİ İŞE BAŞLAYAN KİŞİ KREDİDEN YARARLANAMAZ DİYE BİR İBARE YOK. ÇILDIRMAMAK ELDE DEĞİL. BU AYIP DEVLETİMİZE YAKIŞMIYOR GEÇTİK KREDİDEN FELAN , BİZ ESNAFLARA YAPILAN BU SAYGISIZLIK 21 . YÜZ YILA YAKIŞACAK BİR DURUM DEĞİLDİR. KOSGEB İ BU TUTUMUNDAN DOLAYIDA KINIYORUM.

  Esnaf bu Ülkenin CAN damarıdır.

 4. Hasan dedi ki:

  Yirmibin lira para cikti kosgepe gittim evraklar tmm siz ortaksiniz size deslemez dediler

 5. Aykut dedi ki:

  Arkadaşlar aynı sorunu bende yaşadım ve sonuç alamadim.Halkbankasi koparatif lerin kefaletinde kullanım yaptırıyor.bence orayı bı deneyin derim..Kosgep bizden bir sürü evrak istiyor SSK borcu olmayacak Bağkur borcu maliye borcu olana kullandırım yapmiyor…

 6. harun dedi ki:

  sözde zorda olan kucuk esnaf rahatlasın dıye verılecektı bağıra cagıra millete umut verdıler 20000 onaylandı bankalara kostum hemen bır umut ne deseler yok kredı kartında gecıkme yok bagkurunda odenmemıs günler var veremeyiz kardesım zaten zordayımkı bagkurumu bıle odıyememmısım bu nasıl bır anlayıştır bu iş belli gene zenginlerin işine yaramiş birde zorda olan esnafa dıye mılletle alay gecılıyo nıye bankaların ınsıyatıfınde olan bırsey ıcın mıllete umut verıyosunuz bırde cebımızdekı paradan olduk bır umut uğruna bakkalar odasına bırıkmıs 3 yıllık aıdatıda aldılar evrakları tamamlarken ben o paraya dükkânıma mal alırdım zaten zordayız hukumet KOSGEB el ele kucuk esnafı cok güzel cebındekı pardanda edıp kandırdınız yazıklar olsun bugüne kadar …sıze oy vermısım gerçek yuzunuz ortaya cıkıyor

 7. Kadriye gokce dedi ki:

  4 yıllık esnafım ayni zamanda emekliyim kosgebden onaylandı ama bankada takıldı bisey anlamadım hani herkes alıcakti inanmayin bankalar vermemek icin direniyorlar yok d çıkmışız yok ciromuz azmış zaten esnaf zor durumda olmasa niye alsın hepsi oyun bence

 8. Burcu dedi ki:

  Arkadaslar kosgebten kredi onaylandi ama bankalar puanim dusuk diye bana kredi vermiyolar malesef napcagimi sasirdim. Bankalara hic bir borcumda yok. 4 yildir esnafim lutfen bu konu hakkinda bilgisi olan bana ulasabilir mi acil olarak.

  1. harun dedi ki:

   boşuna urağsma arkadaşim aynı şey benim başimdada var 20000 bin onaylandı puan duşuk diye ev hipotek istiyorlar tamammen bankaların ınsıyatıfınde olan bırşey yani KOSGEB ve hukumetin kucuk esnafı kandırmacası banka 1 sene gerı odemesız verecegıme hıc vermem polıtıkası uyguluyor.bunlarda referandum ustu mılletı keklıyorlar benım cebımden 1500 tlde para cıktı odalar birliğine bırıkmıs aidatıda aldılar sonuç hüsran alo 130 a sikayette bulundum ama sesımızı duyan olurmu cok zor yapacak tek bır sey kalıyor bır tapu bulup 20000 tle için 200000 bın lık evı hıpotek ettirmek başka bır seçenek gorunmuyor saygılar

 9. imam çiftçiler dedi ki:

  Benim KERDIM keredi kart gecikmelerde ben 4 yılık esnafim 4 ay iş yapamaz durmdayiz MAZOT bahli iş yok kamyonuna yatıyor banklar BIZI zordurumda birtek Devleten.bekletimiz var allah şükürler vergimizi veriyoruz saygılar

  1. Burcu dedi ki:

   Nasil bir beklentiniz var acaba sicil affi cokardilar hic bir bankanin haberi yok kosgeb kredi veriyo bankalardan alamiyoruz. Sonra esnaflara can gelicek diyolar acaba nasil can gelicek sacmaliga bakarmisiniz? Ve bu durumu kiminle paylasicaz nereye basvurcaz onuda bilmiyoruz. Bence devlet bir yasa cikariyosa tam anlamiyla cikarmali insanlara bosuna umit verilmemeli!

 10. Mehmet dedi ki:

  Su sartlari bi anlamadim gitti ben is yerini yeni actim ve daha 20 gunluk esnafim kosgepe uye olmam herek yoksa odaya mi

BİR YORUM YAZ