Haber Bankam

2017 den itibaren çipli kimlik başvuruları alınmaya başlanacak

2017 den itibaren çipli kimlik başvuruları alınmaya başlanacak

27 Ocak 2016  tarihinde yürürlüğe giren Çipli kimlik kartlarına ilişkin yasal düzenleme ile birlikte 2017 den itibaren tüm illerde çipli kimlik başvuruları alınmaya başlanacak.

Pilot iller olan Rize, Artvin Erzurum, Erzincan Trabzon da ekim ayı itibarıyla alınmaya başlanan çipli kimlik başvuruları 2017 de tüm illerde alınmak üzere başlatılacak. Düzenlemeler ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Ülke genelinde diğer pilot iller olan Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova’da ise  Aralık ayı sonuna kadar kartların dağıtımına başlayacak.

2017 den itibaren 3 yıl içinde herkes yeni çipli kimlik kartına kavuşacak

2017 den itibaren alınmaya başlanacak olan başvurular ile birlikte tüm pilot iller dahil olmak üzere ülke genelide 3 yıl içerisinde tüm Türk vatandaşlarına yeni çipli kimlerin dağıtılması hedefleniyor.

Çipli kartın özellikleri

Çipli kimlik kartları tüm usulsuzluklerin önüne geçmek amacıyla sahtecilik ve yasa dışı tüm uygunsuzlukların önüne geçebilmek adına uluslararası standartlara uygun olacak şekilde tasarlandı. Elektronik ortamda güvenlik kimlik doğrulama amacıyla kullanabilecek olan yeni çipli kimlik kartları kolay taşınabilirliğin yanında taklit ve sahteciliğe imkan tanımayacak şekilde tasarlanarak tek kart tek şifre dönemine geçişte başka bir kimlik kartı taşımak zorunda kalmadan yeni çipli kimlik kartları ile yeni bir döneme geçilecek. Eskiden olduğu gibi TC kimlik numarası üzerinden vatandaşların büyük zararlarla karşılaşma olasılığını ortadan kaldırarak sahteciliğin önüne geçilerek mağduriyetlikterin artık yaşanmasının önüne geçilebilecek.Tek kart tek şifre dönemi

Çipli kart ile tek kart tek şifre dönemine geçiş yapılarak internet olan her ortamda kişiye bu yeni kimlik kartı ile heryerden erişim sağlayabilecek. Özellikle de e-devlet ile sunulan hizmetlerden bu kart ile daha kolay erişim sağlanma imkanı sunulmuş olacak.

Sahteciliğin önüne geçilecek

Çipli kartın özellikleri bunlarla sınırlı değil. Kolay taşınabilirliği, sahtecilikle mücadele tek kart tek şifre dönemi ile herkesin 3 yıl içinde sahip olacağı ve eski kimlik kartlarının yerine geçerek farklı bir belge veya kimlik kartına ihtiyaç duyulmadan kullanılacak olan çipli kimlikler vize ile gidilebilecek olan ülkelere giderken pasaport yerine seyahat belgesi olarak da kullanılabilecek.

Kamu kurumlarında daha hızlı hizmet verilecek olmasıyla vatandaşların elektronik iş süreçleri azalarak bürokrasiyi azaltacağı ve kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği denetimleri daha kolay ve güvenli bir şekilde yapılacak.

Çipli kimli kartları için ilk başvurular  14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale’de alınmaya başladı ve pilot illerde 2017 ve bundan sonraki 3 yıl içinde de tüm ülke genelinde herkese dağıtılması hedefleniyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ