Haber Bankam

1915 Çanakkale Köprüsü İhalesini Kazanan Firma Açıklandı

1915 Çanakkale Köprüsü İhalesini Kazanan Firma Açıklandı
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından içerisinde 1915 Çanakkale Köprüsü  inşaatının da bulunduğu Kınalı – Tekirdağ, Çanakkale – Savaştepe otoyolu projesinin Malkara – Çanakkale kesimi için yap – işlet – devret modeli için açılan ihale sonucu açıklandı. Yapılan ihaleye 4 ortak firma katılımı gerçekleşmiş olup 1915 Çanakkale Köprüsü ihalesini bu firmalar arasında en kısa teklifi veren firmaya verildiği belirtilmiştir.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakını Ahmet Arslan konu ile ilgili yaptığı açıklamada;

” Endüstri ve Sanayinin gelişmesi adına bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu proje sadece bölgesel bir kalkınma değil Ülkemizin kalkınması için çok önemli bir projedir. Bu proje için toplam 15 firmanın 4 grup halinde teklif vermesi bizleri memnun etmiştir. Şu an için en kısa süneyi veren birinci grup Daelim – Limak – SK – Yapı Merkezi OGG ortaklığı kazanmıştır. Verilmiş olan bu teklif için yapılacak olan ayrıntılı çalışmaları bitirdikten sonra imzalar atılacaktır. Yapılan ihale için Teknik ayrıntı raporu tamamlandıktan sonra bu firmaları davet ederek sözleşmeleri imzalayacağız”2023 yılında açılışı yapılacak

Yapılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü 2 bin 23 metre orta açıklıkta Dünyanın en büyük asma köprüsü özelliğine sahip olacak ve Cumhuriyetin 100. yılında yani 2023 yılında açılışı yapılacaktır. Yapılacak olan 1915 Çanakkale köprüsü 3 gidiş 3 dönüş olmak üzere toplamda 6 şeritten oluşacaktır. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce Kınalı  – Tekirdağ – Çanakkale – Savaştepe Oto yolu projesi Malkara – Çanakkale kesiminin içinde yer alan 1915 Çanakkale Köprüsü yap – işlet – devret modeli kapsamında yaptırılacağı için bu ihaleyi en kısa süreyi veren firmaya verdiklerini açıklamıştır.

İhaleye katılan firmaların vermiş olduğu teklifler

İhaleye katılan 4 ortak girişim gruplarının vermiş oldukları tekliflerden en kısa süreyi veren ortaklık firmasının ihaleyi kazandığı bildirilmiştir.

  • 1. Grup: Daelim – Limak – SK – Yapı Merkezi yapım süresi için 16 yıl 2 ay 12 gün süresi ile yatırım bedeli olarak 10 Milyar 354 milyon 576 bin 202 lira teklifinde bulunmuştur.
  • 2. Grup:  İhi-Itochu-Join-Makyol-Nurol-Japan Expressway yapım süresi için 17 yıl 10 ay 24 gün süresi ile yatırım bedeli olarak 10 Milyar 494 milyon 575 bin 500 lira teklifinde bulunmuştur.
  • 3. Grup: Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-CRBC firmaları yapım süresi için 18 yıl 8 ay 19 gün süresi ile yatırım bedeli olarak 10 Milyar 324 milyon lira teklifinde bulunmuştur.
  • 4.Grup:  İC İçtaş-Astaldi firmaları yapım süresi için 18 yıl 5 ay 15 gün süresi ile yatırım bedeli olarak 11 Milyar 575 milyon 960 bin lira teklifinde bulunmuştur.
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ